همدلی و همزبانی پلیس با رسانه
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧   کلمات کلیدی:

تاریخ انتشار 26/03/87 شماره سریال 17006

امنیت اجتماعی از مباحث اساسی در شکل گیری جامعه آرمانی است، جایی که در آن، کسی آتش به خرمن امنیت نیندازد و در کوچه های جامعه شرارت را به انبوه نرساند. جامعه ای چنین که سرشار از آرامش هم هست، نیازمند کنش گری همه آحاد و نهادهای اجتماعی خویش است که در این ساحت از جمله می توان به همراهی رسانه ها با پلیس و نظام قضا که در تولید امنیت و فراوانی آرامش در خط مقدم جبهه هستند، اشاره کرد که هرگاه براساس یک طرح مهندسی شده به اجرا درآمده است، نتیجه آن در پیش گیری از جرم و توسعه امنیت بسیار قابل توجه بوده است و هرگاه اجرای برنامه با همپوشانی رسانه های گوناگون همراه شده، اثر آن نیز چند برابر شده است. یادم می آید، چندی پیش که «خراسان» به بحث استفاده از سلاح سرد و چاقوهای نامتعارف و رفتارهای خشن پرداخت و دیگر رسانه ها نیز همپوشانی مناسب داشتند، به گواه پلیس، آمار چاقوکشی بسیار پایین آمد و این خود نشانگر نتیجه بخش بودن همراهی این نهادها در تولید آگاهی و سپس افزایش امنیت است.
از سوی دیگر باید برای این رابطه، ساختاری تعریف کرد؛ به این شکل که نهادها، برای اطلاع رسانی هدفمند و اثرگذار، اطلاعات را در اختیار رسانه ها بگذارند. رسانه ها در کنار شکل دهی اطلاع رسانی، به کار مهندسی فرهنگی و طراحی ذهن جامعه هم بپردازند و با سلیقه سازی، مدل شهروند موفق و جامعه ایده آل را فرا دید بگذارند و جاذبه های آن را چنان برجسته کنند که چشم ها را بنوازد و دل ها را به خود جذب کند و از آنجا که در جامعه مدل، از سوی شهروند مدل جز رفتاری وفق قانون شاهد نیستیم، عملا مدل های شرور و قانون شکن فرصتی برای عرض اندام پیدا نمی کنند.
چه در فصل بهار و در دشت های سرسبز عملا جایی برای قدرت نمایی پاییز نمی ماند. جامعه ایده آل، همه آحادش، کنش گر و هوشیارند و در قالب امر به معروف، مردم را به زیبایی ها می خوانند و با نهی از منکر همدیگر را از کردار و رفتار زشت پرهیز می دهند و در پیش گیری از جرایم نقش آفرین می شوند. البته رسانه ها در جامعه امروز، کاربرد مدرن امر به معروف و نهی از منکر را هم دارند و با اثرگذاری خود، بستر را برای بروز رفتار شایسته فراهم می کنند. و این به نفع همه هست پس شایسته است چنان که این روزها، برخی روزنامه ها و شبکه های رادیویی و تلویزیونی از جمله شبکه خبر در همراهی و همکاری با نهاد پلیس و ... به بهترین شکل در راستای تولید و افزایش امنیت اجتماعی تلاش می کنند، دیگر نهادها و رسانه ها هم به این جریان بپیوندند تا همه در کنار هم در ساختن جامعه امن تر نقش آفرینی کنیم. تا فردایی بیاید که رسانه ها و نهادها دیگر به دنبال کاهش جرم نباشند بلکه به فکر افزایش نیکی و توسعه استعدادهای کمال خواهانه  انسانی باشند. بیایید به امید آن روز، امروز تلاش خویش را هدفمند کنیم.

(ص-١٣)