جامعه نو

استمداد روستاییان سیل زده
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

 

یک دهه خشکسالی، درخت ها را خشکاند، کشاورزی را تا مرز نابودی برد و آمار دام ها را هم به صفر نزدیک کرد.

هر که را پای رفتن بود راهی شهر شد. چون روستا دیگر نه فرصت کار و اشتغالی داشت و نه درآمد، حتی خاک هم دچار فرسایش شده بود.اگر گذرت به روستاهای بخش مرکزی بیرجند، از جمله نوغاب، افضل آباد، شارقنج، دره گزان، خونیک، آغلدر و غیره می افتاد، خانه ها را می دیدی که در حسرت ساکنان خویش چنان بر خود می لرزید که بر خاک آوار می شد.

چنان که انگار همه روستا در حسرت جوانانی که به شهر می رفتند پیر می شد، پیر می شد، پیر می شد...

امسال که باران آمد همه خوشحال بودند. پیرمردان، پیرزنان، جوان ترهای ده و حتی بچه های روستا که سال هاست مقیم شهر شده اند و حتی ما در فاصله دورتر از شهر و استان، هر بار که سیل می آمد به هم تبریک می گفتیم چون بزرگ ترها می گفتند هر بار که سیل بیاید قنات ها زنده تر و پر آب تر می شوند.اما... سیل اخیر که آمد با خوشحالی تماس گرفتیم تا تبریک بگوییم.

از آن سوی خط صدای به غم نشسته ای گفت: این سیل گویا مثل برف سال 86 از جنس رحمت نبود چون این سیل بی سابقه قنات ها، روستاها و مزارع را نیز در هم کوبید.

با مردم که صحبت می کردم انگار در کلام شان بغضی گره خورده بود، می گفتند 10 سال خشکسالی را با کمک نظام مقدس جمهوری اسلامی پشت سر گذاشتیم دولت نگذاشت خشکسالی سفره های ما را هم خالی کند، نگذاشتند تنها باشیم و ده سال مثل کوه پشتمان ایستادند تا بفهمیم نظام، مردم خود را چه قدر دوست دارد، ایمان و علاقه ما هم به نظام و همه مردانش صد چندان شد.

اما امروز...؟ گفتم، امروز هم مثل دیروز است، و رهبر مهربان انقلاب و مدیران نظام که دیروز تنهایتان نگذاشتند، امروز هم در برابر سیل، مثل کوه پشت شما هستند.

گفتم شک نکنید دولت و مدیران مردم دارش برای عمران و آبادی قنات ها، روستاها و مزرعه ها با همه وجود به کمک خواهند آمد.گفتم: با همان یقین سابق به مردان مدیر نظام، کار را شروع کنید چون مردان مدیر و برنامه ریز خراسان جنوبی شما را تنها نخواهند گذاشت.حالا من نیز مطمئنم حرف هایی که به مردم گفته ام با عمل مسئولان بیرجند و خراسان جنوبی تصدیق خواهد شد.

یقین دارم کشاورزان تنها نخواهند ماند و خانه های آسیب دیده، مزارع آسیب دیده و قنات های آسیب دیده با تدبیر مسئولان خیلی زود بازسازی خواهد شد.

حتی زودتر از آن چه مردم تصور می کنند، من این را باور دارم، شما هم این را تصدیق می کنید آقای مسئول، آقای مدیر؟

صفحه S08 شهرستانها (جنوبی) ، شماره سریال 17261 ، تاریخ انتشار 880222