جامعه نو

نسبت به هم مسئولیم
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸۸
 

سیاه و سفید (٢٢)

 

* یکم: این درست که جامعه از اجزا شکل می گیرد. اما قرار نیست هر جزء ساز خود را بنوازد؛ درست مثل دریا که از قطره، قطره باران شکل می گیرد اما قطره ها نمی توانند هرکدام هرجور که می خواهند عمل کنند. بلکه هم گرایی آنان است که دریا را شکل می دهد و از هم گرایی اجزا یک کل شکل می گیرد و از همراهی آحاد، یک جامعه، همه هم نسبت به هم مسئولند؛ مثل یک زنجیر که همه حلقه های آن باید نسبت به هم کنشمند عمل کنند، والا اگر کنش و واکنش منطقی نباشد کار به سامان نخواهد شد.

 

* دوم: وقتی جامعه، یک بافته منسجم است، تو نمی توانی نسبت به سرنوشت من بی تفاوت باشی، من هم نسبت به تو بی تفاوت نخواهم بود چون می دانم همه ما سرنشینان یک کشتی هستیم و سربازان یک جبهه، شکست تو، شکست من است. سنگر من هم اگر فرو بریزد، تو هم شکار دشمن خواهی شد. پس باید نسبت به آن چه بر تک تک ما می رود هوشیار باشیم و حساس.

* سوم: همه سرنشین یک کشتی هستیم. اگر جای پای تو سوراخ شد، من هم در خطرم. دیگر حتی جای نشستن، اختیاری نیست و اصلا وقتی چهار دیواری تو به چهاردیواری همسایه تکیه می دهد، نمی توان گفت «چهاردیواری، اختیاری» نمی شود هرکاری کرد.

* چهارم: این سه نکته مقدمه بود تا بگوییم وقتی یک کودک گرسنه می ماند، وقتی یک بیمار خسته تر از همیشه و ناامید از همه جا، به انتظار مرگ می نشیند، وقتی جوانی، با سیگار مسیر انحطاط را آغاز می کند، وقتی یک لبخند، کلید گناه می شود، وقتی یک نفر با پدر و مادر خود قهر می کند، وقتی یک پرونده در پاسگاه و دادگاه تشکیل می شود وقتی که ... همه ما باید احساس خطر کنیم، آن چنان که وقتی زیر پای کسی در کشتی سوراخ می شود، احساس خطر می کنیم.

* پنجم: وقتی حاشیه های یک شهر، خود در حاشیه فقر قرار می گیرد، متن نشینان شهرها باید احساس خطر کنند، راه دفع این خطر هم نه داغ و درفش که تعامل شهروندی است، تعاملی که حاشیه نشینان را به حق شان برساند، تعاملی که عمل مهربانانه هر دو طرف را برانگیزد و دست هاشان را روی هم قرار دهد تا به توان واحد برای توسعه برسند.

* ششم: نمی توان گفت همین که من خود به قانون التزام دارم، همین که خود گرد جرم و خلاف و گناه نمی گردم وحتی همین که خانواده خویش را چنان مدیریت می کنم که شهروندانی قانون گرا باشند، پس وظیفه خود را به نحو احسن عمل کرده ام؛ چه این اگر چه کار بزرگی است اما همه کار نیست و ما در برابر رفتار دیگران هم مسئولیم و باید در اصلاح رفتار شهروندی دیگران هم ایفای نقش کنیم.

* هفتم: هم چنان که اگر ما ملتزم به قانون و پرهیزکار نسبت به گناهان و خطاها باشیم، نفع آن به دیگران هم می رسد، فایده رفتار اصلاح شده دیگران هم شامل حال ما خواهد بود. پس اگر به خود هم فکر می کنیم باید برای اصلاح رفتار دیگران تلاش کنیم تا از رفتار به قانون شده و کنش های زیبا لذت ببریم.

* هشتم: توجه داریم که ساختمان های زیبا و باغ های فرح بخش و... به ما تعلق ندارد اما ما هم از هارمونی آن ها و زیبایی های به وجود آمده لذت می بریم، این لذت با زندگی درکنار افراد زیبا اندیش هم تحقق می یابد؛ پس خود را از فیض زندگی در کنار زیباکرداران محروم نکنیم. این تلاش بیشتر ما را طلب می کند. در این باره باز هم حرف هایی هست که باهم در میان خواهیم گذاشت.

صفحه 09 اجتماعی ، شماره سریال 17363 ، تاریخ انتشار 880622