جامعه نو

هم نشین خوب
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ دی ۱۳۸۸
 

 سیاه و سفید(١١۶)

 

افراد رازدار همواره مورد احترام مردم اند و آحاد جامعه، اسرار خود را که قیمتی ترین گنج زندگی شان است نزدشان به امانت می  گذارند، اما کسانی که اختیار زبانشان را ندارند، بماند که اختیار خود را هم به زبان خود سپرده اند و اول حرف می زنند و بعد اگر فرصت شد فکر می کنند. آن ها را کسی نه به دوستی می گیرد و نه حاضر می شود برای او در دوستی سنگ تمام بگذارد. چنین آدمی، همیشه تنهاست، حتی در میان هزاران نفر! همیشه بی قرار است، حتی در جایی که همه به قرار می آیند! دیده ایم که برخی افراد به تولید شایعه، به نداشتن مهارت رازداری معروف می شوند و این کافی است تا مثل نیروی گریز از مرکز، همه از اطرافشان پراکنده شوند.

وجود این افراد برای استحکام بنای خانواده و گروه دوستان و در سطح کلان تر جامعه، مثل زلزله است و هیچ کس نه زلزله را دوست دارد و نه این ریشترهای به تجسم آدمی در آمده را. چه وجود اینان با نابودی های فراوانی همراه است روشن است که با این قبیل آدم ها، انسان درستکار دوست نمی شود و هم نشین دانا ندارند، بلکه افرادی چون خودشان در کنارشان خواهند نشست و عاقبت این هم نشینی هم روشن است، آن گونه که امام حسین علیه السلام می فرمایند: «هم نشینی با اشخاص پست و رذل، سبب شر و بدبختی و هم نشینی و مجالست با معصیت کاران هم موجب شک و بدبینی خواهد شد» پس برای این که به هم نشینی بدکاران مجبور نشویم و نیکوکاران ما را در کنار خود بپذیرند، باید به اصلاح رفتار خود بپردازیم و اول از همه چشم ما نسبت به دیدنی ها، و گوش ما نسبت به شنیدنی ها، محرم شود تا بتوانیم در میان رازداران جایی داشته باشیم.

این در عرصه اجتماعی هم غنیمتی است که بارها در آموزه های دینی به آن توصیه شده ایم از جمله این که ما را امر فرموده اند در امور دیگران کاوش و جست وجو نکنیم.حکم به ظاهر کردن نیز از درس های دین ماست یعنی وقتی ظاهر یک کالا پاک است باید بپذیری و حق نداری به تجسس بپردازی پیرامون آن. به هر روی، خداوند انسان های رازدار را دوست دارد و زندگی با ایشان نیز زیباتر است. همچنان  که وقتی رازداری، با زیور نرم زبانی هم همراه می شود دلپذیرتر می شود و صاحبش نیز عزیزتر. حضرت رسول (ص) می فرمایند: «هر کس نرم زبان باشد، دوستی اش بر مردم واجب است و هر که خوش زبان باشد، دوستانش زیاد خواهند بود» دوستان هم که رو به فزونی بگذارند، آرامش زندگی هم رو به فزونی خواهد گذاشت. این نعمت که زیاد شد دیگر زیبایی ها و سعادت ها و موفقیت ها هم از پی آن خواهند آمد و چون در خانه کسی هست، این میهمانان خوش قدم هم پرشمار خواهند آمد، پس خانه دل را با نیک اندیشی و رازداری مهیای میهمانان عزیز کنیم ...

صفحه 09 اجتماعی ، شماره سریال 17463 ، تاریخ انتشار 881024