جامعه نو

لباس مناسب تولید کنید
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٩
 
سیاه و سفید(۲۳۴)

رهگذر-دیروز، در مطلبی با عنوان«مانتوهای کوتاه در بازار مسلمانان» در همین ستون از این گلایه کردیم که چرا لباس هایی در بازار مسلمانان ارائه می شود که اگر مسلمانی همان لباس را بپوشد با تذکر و اخطار مواجه می شود و حتی با او برخورد هم می شود، بگذریم از این که برخی افراد هم با نگاه آن چنانی به پوشندگان لباس های عرضه شده در بازار مسلمانان می نگرند.گفتیم، اگر این لباس ها اشکال دارد که برای رفع آن باید با مردم برخورد کرد باید مشکل را از اساس رفع کرد و اجازه تولید چنین لباس هایی را نداد تا به مرحله عرضه برسد و بر تن برخی زن و دختر این دیار بنشیند و...این را هم یادآور شدیم که بازار مسلمانان از چنان ارزشی در نظام حقوقی اسلام برخوردار است که نسبت به هر چه در آن عرضه شود «حکم به حلیت و طهارت» می شود، پس نمی توان به مردم خرده گرفت که چرا از این بازار خرید می کنند و... چاپ این مطلب بازخوردهای متفاوتی داشت ازجمله یک شهروند فرهنگی در تماس با نگارنده به فهرست کردن بایستگی های تولید لباس مطابق شان بانوان جامعه و بازار مسلمانان پرداخت و گفت؛ یکم: باید نوع پوشش در جامعه استانداردسازی شود تا سلیقه حق داوری درباره آن را نداشته باشد که مثلا یک لباس را گروهی بد و گروهی خوب بدانند. دوم: ضرورت دارد که ستاد یا شورا یا مرکزی باشد که با استفاده از طراحان توانمند به ارائه الگوهایی بپردازد که هم حدود شرعی را رعایت کند و هم زیبا، راحت و مردم پذیر باشد.

سوم: حقوق مادی و معنوی طرح ها و آثار هم رعایت شود و تولیدکنندگان موظف باشند از این طرح ها برای تولید لباس با پرداخت حق و حقوق طراحان استفاده کنند.

چهارم: طراحی،تولید و عرضه الگویی که با فرهنگ دینی و ملی ما ناسازگار است، ممنوع شود. علاوه بر این جلوی تولید لباس براساس مدل های بیگانه نیز گرفته شود.

پنجم: بر موضوع لباس، از طراحی، تا تولید تا عرضه و تا مصرف نظارت شود که الگوها رعایت شود و از طرف دیگر، کالا با قیمت متناسب و مناسب به دست مصرف کننده برسد.

ششم: واردات البسه خارجی مدیریت شود تا لباس مخالف شئون اخلاقی جامعه، وارد بازار نشود و...او حرف هایش را گفت و لزوما همه گفته هایش قرار نیست موضع نگارنده هم باشد، اما به عنوان پیشنهادهای یک شهروند فرهنگی قابل تامل است و شایسته این که مسئولان هم با شنیدن سخن شهروندان و انتخاب بهترین طرح ها در میان گفته های آنان هم به مردم احترام بگذارند و هم آنان را در رسیدن به وضعیت «بهترپوشی»همراه خود داشته باشند. می دانم این قبیل سخنان برای برخی ها سنگین است اما فراموش نباید کرد، رفتار و شکل پوشش این افراد هم برای گروه های دیگری از جامعه سنگین است. پس به هم احترام بگذاریم و سنگینی بار را از شانه هم برداریم...

خراسان - مورخ چهارشنبه 1389/04/30 شماره انتشار 17604/صفحه۸/خانواده و سلامت