بی احتیاطی شهروند یا رندبازی دزد
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

 

نمی دانم آمار سرقت در مشهد یا استان افزایش پیدا کرده است یا نه، در این مقال هم کاری به آمار ندارم. بلکه می خواهم به تاکید بگویم اگر شهروندان، نکات ایمنی و احتیاط را به کار گیرند، قطعا آمار سرقت پایین خواهد آمد و صد البته هوشیاری و تدبیر قاطع پلیس نیز هم سارقان را ناکام خواهد گذاشت و هم امنیت را ارتقا خواهد بخشید و اعمال قاطع قانون از سوی نهاد قضا و قضات محترم بسان پیش گیری از جرم هم عمل خواهد کرد.

چه مجازات بازدارنده از جرم، هم مجرم را مبتلا می کند و هم افراد در آستانه ارتکاب جرم را از همان آغاز راه باز می گرداند و این خیلی مهم و موثر است. اما در این مقال ضمن تاکید بر این مسئله، قصد پرداختن به آن را هم نداریم. بلکه سخن در این است که ما شهروندان اگر خود مقداری هوشیاری افزون کنیم، اگر خود زانوی اشتر،خانه و خودروی خود را محکم ببندیم، آن وقت بسیاری از جرایم اتفاق نخواهد افتاد. اجازه بدهید بحث را با چند مثال ادامه دهیم؛ چندی پیش یکی از همکاران می گفت یکی از آشنایان به خانه خویشاوند خویش می رود، بچه اش داخل اتومبیل می خوابد و او وقتی به خانه مقصد می رسد، اول در خودرو را باز می کند و فرزند خود را بغل می کند در حالی که خودرو را خالی و روشن گذاشته است.

او را به داخل خانه می برد. آن جا هم احوال پرسی ها گرم و پاسخ ها گرم تر می شود. مرد وقتی باز می گردد تا خودرو را خاموش کند، می بیند خودرویی نیست! یک نمونه دیگر که باز در همین مشهد خودمان اتفاق افتاد؛ بنده خدا، کیف حاوی مدارک خود را داخل خودرو می گذارد که شیشه هایش پایین است و می رود داخل مغازه و دقایقی طول می کشد. وقتی برمی گردد می بیند مدارک نیست حالا سرگردان مسائل حقوقی مدارک است. یک نمونه دیگر؛ یکی از شهروندان وام گرفته بود، پول ها را هم داخل یک نایلون روی صندلی جلوی خودرو گذاشته بود.

به خانه که رسید فراموش کرد پول ها را بردارد. رفت داخل خانه و چرت بعدازظهر شروع شد ساعتی بعد که آمد، دید از پول ها خبری نیست و باز یک نمونه دیگر؛ خانه دو در داشت بنده خدا از یک در وارد شد چون می خواست زود برگردد، در را نبسته بود، موقع خروج از در دیگر خارج شد و آن را بست، اما وقتی برگشت دید، دزد از در باز رفته و وسایل خانه را برده... خب اگر این شهروندان محترم فقط اندکی حواس خود را جمع می کردند آیا اصلا پدیده سرقت اتفاق می افتاد که حالا یکی دزد شود و ضرورت ایجاب کند، پلیس به عنوان دزدبگیر مورد مراجعه مردم قرار گیرد؟ آیا آمار سرقت بالا می رفت؟ فکر نمی کنید خود ما گاه با بی احتیاطی، دستیار دزد اموال خود می شویم؟...

کمی بیشتر فکر کنیم و بیشتر مراقب باشیم. این خیلی بهتر است...

خراسان رضوی - مورخ یکشنبه 1390/03/08 شماره انتشار 17847 /صفحه اول