جامعه نو

دیشب به یاد محرومان هم بودید؟
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ دی ۱۳٩٠
 
 
 

خوش گذشت دیشب؟ با شما هستم، شمایانی که مراسم شب چله خود را در فلان هتل و بهمان تالار برگزار کردید تا چشم همه را در بیاورید.

خوش گذشت دیشب؟ خوب کیف کردید؟ چشم «همچشمی» را کور کردید با شب چله ای که گرفتید؟ خوش به حالتان می شود وقتی می شنوید از زبان این و آن که فلانی سنگ تمام گذاشت و بهمانی چشم ها را خیره کرد؟ یک سوال، برای حرف مردم چقدر خرج کردید؟ انشاءا... حلال است و طیب و طاهر، همه پول هاتان را انشاءا... از راه صددرصد حلال به دست آورده اید، میلیاردرها را دارندگی است و این هم برازنده شماست اما واقعا چقدر هزینه کردید؟ نگویید به کسی ربط ندارد که اگر به همه ربط داشته باشد، به ما مربوط نمی شود من فقط می خواهم با اجازه یا بی اجازه شما، این را از وجدانتان بپرسم، منتظر پاسخ هم نمی مانم، جوابش را به خودتان بدهید که چقدر خرج کردید و چرا؟ مبارک همه تان باشد، اما به این فکر کردید که در همین شهر، خیلی ها در حسرت یک تکه هندوانه هم ماندند و بسیاری از پدرها، شرمنده تر از شب های پیش، دیرتر از همیشه به خانه بازگشتند تا نه با بچه ها که با همسر خود هم روبه رو نشوند، آخر دست های خالی و جیب های خالی تر، بدجوری آدم را شرمنده می کند.

نمی دانم این را می فهمید یا نه، واژه ای به نام شرمندگی برایتان مفهوم دارد یا نه، اما خیلی از مردم شرمنده شدند، این را مطمئن باشید.

حالا برای دقایقی به کسانی فکر کنید که زخم دست هاشان را آه دلشان نمک سوز می کند. به کارگرهای روزمزد فکر کنید که اگر کاری گیرشان نیاید، مزدی هم ندارند و با دست خالی هم نمی شود از هیچ مغازه ای خرید کرد.

به آن مادر بیغوله نشین محله مادر فکر کنید که هنوز خبرش تازه است. به مردی فکر کنید که حتی توان تهیه نان و ماست را هم ندارد و... آن وقت به جلسه دیشبتان در فلان هتل و بهمان تالار و باغ سرا فکر کنید آیا از خود راضی هستید؟

ببخشید، اوقاتتان تلخ نشود، همیشه کامتان شیرین باد اما کام دیگران را هم شیرین کنید. یک سوال دیگر از همه، آیا دیشب وقتی مهربان تر از همیشه دور هم جمع شده بودید، یادتان بود خیلی ها تشنه یک جرعه محبت در این سوی و آن سوی شهر، چشم به در دارند؟ بگذریم، شب چله هم گذشت، یلدا هم دامن برچید تا به سلام صبح برود و باز ما ماندیم و راهی دراز که در پیش است فقط خدا کند از یلدا آموخته باشیم مهربانی را، جوانمردی را و سنت دستگیری از نیازمندان را و دست هامان چنان گرم شود که سوز سرمای نداشتن ها را از خیلی خانه ها دور کند.

شب یلدا گذشت اما نگذاریم روح مهربانی از میان برود....

خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1390/10/01 شماره انتشار 18012 /صفحه۹/اجتماعی