جامعه نو

وقتی خواندن آگهی ها آدم را قلقلک می دهد
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۱
 
 

ویلای فروشی، زمین ۲۵۰ متر، زیربنا ۱۷۰ متر، تراکم متوسط، ۲ خط تلفن بولوار وکیل آباد- صیاد شیرازی، 27.5 میلیون تومان...

* آپارتمان نوساز فروشی در احمدآباد/۹۰ متر، دو خوابه، طبقه چهارم، با شرایط وام، فی ۲۱ میلیون تومان

* فروش فوری آپارتمان /واقع در بهترین منطقه قاسم آباد، ۷۰ متر، ۲ خواب، سرویس کامل، شرایط وام، قیمت 10.200

* آپارتمان ۱۰۰ متری، حجاب، طبقه سوم، نقد 8.5+ 3.5 وام

* آپارتمان ۷۵ متری، نوساز، با کلیه امکانات، با موقعیت استثنایی در بولوار امامت ۱۲ میلیون نقد +2.5وام

* فروش فوری نزدیک حرم مطهر / منزلی ۲۰۰ متری با ۸ اتاق مجزا- سرویس کامل/ فی ۲۵ میلیون.

* قاسم آباد/ زمین ۱۶۰ متر، بنا ۹۵ متر، ۱۱ میلیون تومان و...

این صفحه آگهی تبلیغاتی نیست، بلکه مروری است بر صفحات آگهی و نیازمندی های روزهای ۲۱ ،۲۲ و ۲۴ فروردین ماه درباره قیمت مسکن در مشهد، تاریخ روزنامه هم به زمان کورش و داریوش و صفویه باز نمی گردد، دقیقا فروردین ۱۳۸۱ است، یعنی ده سال پیش، آن  روزها، قیمت مسکن این بود و حقوق یک کارمند معمولی، حدود ۲۷۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بود.

اما امروز، حقوق ها گیریم که ۴ برابر شده باشد، این هم یک نگاه حداکثری است، یعنی معلوم نیست این قدر افزایش یافته  باشد، اما ما ۴ برابر حساب می کنیم، حالا قیمت های امروز مسکن را در صفحات نیازمندی های خراسان بخوانید، درخواهید یافت، چه اتفاقی افتاده است. آن وقت باید از مسئولان پرسید، هر سال وعده مهار تورم و هزار برنامه برای کنترل گرانی ها می دهید و ما خبرنگارها از حرف های شما، کاغذهای سفید را سیاه می کنیم و مردم هم بدان امید می بندند، پس چرا اوضاع چنین پیش می رود؟

اگر کاری نمی کنید، لااقل حرف نزنید، تا کاغذها، سیاه و دل ها پرامید نشود و الا اگر قولی می دهید، به آن عمل کنید، صدق وفای به عهد، نشانه ایمان است و معیار دینداری نیز نه طول رکوع و سجود بلکه عمل به عهد و پیمان هاست. بگذریم آن روزگار مسکن بود و شد این، از بازار لوازم اساسی، از بازار پروتئین و مواد غذایی، از اوضاع پوشاک، از وضعیت درمان، از روزگار خدمات و... چیزی نمی نویسم. درد آن قدر هست که سوزش را تا استخوان همگی حس کنیم و... این آگهی تبلیغاتی امروز نبود، اما بعضی وقت ها خواندن آگهی های گذشته، بدجوری آدم را قلقلک می دهد...

خراسان رضوی - مورخ چهارشنبه 1391/01/23 شماره انتشار 18091 /صفحه اول