فاطمي باشيم
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٤   کلمات کلیدی:

 مي‌گويند «سياه» رنگ کراهت است. مکروه است انسان «سياه» بپوشد اما هنگامي که «سپيده» را غريبانه کوچانده‌اند مگر مي‌شود جز «سياه» پوشيد؟ مخصوصا وقتي «سيه‌پوشي» بخشي از يک هويت مي‌شود و نماد اعتراض،
سيه‌پوشي ما، پرچم هويت ماست. ما به بيدادي که در حق نور وروشني و سپيدي در طول تاريخ رفته است معترضيم ما سياه مي‌پوشيم تا اين سوءال در طول هميشه تاريخ تکرار شود که چرا با فاطمه چنان شد و بر آل‌الله چنان رفت، ما سيه‌پوش سوگ فاطمه‌ايم و نام بي‌بي هر کراهتي را مي‌زدايد و قفل‌هاي بسته را مي‌گشايد و گل‌ها را اذن شکوفايي مي‌دهد. ما سيه مي‌پوشيم تا با صداي بلند فرياد کنيم اگر چهارده قرن از آن روزها گذشته است اما داغ دل ما تازه است. تازه، قلب ما هنوز پرتپش مي‌زند مثل همان روز اول. بغض گلوي ما را مي‌فشرد و از آن صاعقه‌اي که آن روز در خرمن هستي زدند، هنوز ديده‌ها باراني است. هنوز گونه‌هاي خيس و باران خورده سرخ است. و قصه تا هنوز و تا هميشه نيز چنين خواهد بود. اين سوگ اگرچه در مساجد دل، پرشکوه برپاست و اگرچه سکوتها سرشار فريادهاي نگفته است اما در کوچه کوچه‌هاي شهرهاي خراسان، مخصوصا شهر آفتاب ديار بزرگ سوگوار اين روزها، حضرت علي‌بن موسي‌الرضا(ع) پرچم‌هاي سياه عزا در اهتزاز است و جامه‌هاي سياه اعتراض بر تن شيعيان و ما هنوز عزادار فاطمه(س)هستيم.
ما عزادار فاطمه‌ايم و بايد خود نيز در اندازه سوگوار بي‌بي دو عالم باشيم. خرافه‌ها را بزداييم. غبارها را بشوييم و شفاف در آينه اعتقادات فاطمي، خويش را تماشا کنيم. هرچند بعضي‌ها مي‌گويند زمان «بايد» گذشته است، اما بايد «بايدها» را جدي گرفت. بايد زندگي را رنگ فاطمي زد. بايد باور داشت شيعه، سهمش از حيات طيبه فاطمه(س) تنها سيه‌پوشي نيست بلکه سفيدانديشي هم هست. قرار نيست ما فقط دم در مسجد بنشينيم و دست بر سينه بگذاريم، بلکه بايد «سينه» را در آموزه‌هاي فاطمه (س) «شرح» دهيم و وارد مسجد مي‌شويم که فاطمه زندگي مي‌کند، نماز مي‌خواند، تولي و تبري دارد و ولايت را تفسير مي‌کند و زندگي را براساس مدل قرآني آموزش مي‌دهد. بايد اين را بدانيم، بي‌فهم فاطمه يک دريا گريستن هم به قطره‌اي نمي‌ارزد، اما يک قطره با معرفت بي‌بي فاطمه زهرا(س)، درياها را شکل مي‌دهد.
بايد امروز مخالفان اخلاقي منش فاطمه(س) را از خود دورکنيم. امروز، دروغ و نيرنگ، کم‌کاري و رانت‌خواري و هر نوع زندگي انگلي، از خانه دل بدر کند و تلاش براي تکامل در مسير انسانيت، عبادت وعبوديت، ايثار و جوانمردي، عدالت و ... خصايلي هستند که سوگوار فاطمه بايد همه آنها را در خانه دل بارور و باور کند بايد شيعه فاطمه بشويم، بزرگترين تکليف ما و ماندگارترين حق ما همين است، فاطمي شدن، هرچند، «فاطمه(س)» يک تن بود، اما «فاطمي» بايد به تعداد همه زنان و مردان عالم، تکثير شود. اين همان تفسير «بلي» در «الست بربکم» است پس فاطمي باشيم!