حاکميت را هم نقد کنيد
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٤   کلمات کلیدی:


نگاهي به رفتارهاي اجتماعي (49)(۴۸) اول: خوب است در ادامه نگاهي به رفتارهاي اجتماعي، رفتارهاي حاکميت را هم نقد کنيد. شکل‌گيري يک رفتار، يک هنجار يا يک ناهنجاري تنها توسط مردم شکل نمي‌گيرد، بلکه نوع تعامل، برنامه‌نويسي و عملياتي کردن آن از سوي حاکميت هم نقش‌آفرين است.
پس دو جانبه نگاه کنيد، اين را يک شهروند مي‌گفت و مي‌پرسيد بر سر قلم‌هاي خراسان چه آمده است که ديگر، در قدرت نشستگان را به «نقد» نمي‌نوازد، او مي‌گفت نکند، فضا بر شما تنگ شده است، يا «محرم علي‌خاني» که در وجود شماست غاشاره به يکي از يادداشت‌هاي نگارندهف آنقدر بزرگ شده است که جايي براي جسارت نگذاشته است؟
او به تاکيد مي‌گفت، پيشترها، يادداشت‌هاي متفاوت و متنوعي در خراسان چاپ مي‌شد که زواياي ماجراها را باز مي‌شکافت، اما امروز کمتر شاهد درج سرمقاله و يادداشتي نسبت به مسائل سياسي و روز در روزنامه هستيم. او خيلي حرف‌ها داشت درباره ما، که بسياري را به ديده منت مي‌نهيم، او جاي خلي از قلم‌ها را خالي کرد که اميدواريم دو مرتبه سبز شود. شما هم که غريبه نيستيد، به اميد خدا، باز هم خواهيم نوشت. الان دنبال دستمالي مي‌گرديم که ببنديم به سري که درد نمي‌کند. تا با آن سردرد مقدس باز فرياد برداريم.
دوم: يک شهروند مي‌گفت، براي اصلاح رفتارهاي اجتماعي، همه بايد دست به دست هم بدهند، مثلا نمي‌شود از نيروي انتظامي خواست، به قيمت جان هم که شده در برابر باندهاي خطرناک قاچاق که به مدرن‌ترين تجهيزات روز مجهز هستند، بايستد، آن وقت در ميادين مرکزي شهرهاي مرکزي، شاهد بود که مواد مخدر، به راحتي دست به دست مي‌شود. نمي‌شود وقتي به يک قاچاقچي که با 800 کيلومواد مخدر دستگير شده است، مرخصي اعطا مي‌شود از قاطعيت در برخورد با اين بلاي خانمان‌سوز و عزت‌ستيز سخن گفت. او بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي را پيامد اين نوع مديريت که خود آن را «سيکل معيوب» مي‌خواند دانست و تاکيد کرد بايد به آمار اعلام شده 11 هزار ميليارد تومان ضرر سالانه مواد مخدر زيان حاصله از آسيب‌هاي پيامدهاي آن را هم اضافه کرد که به هيچ مقياس نمي‌شود آن را اندازه گرفت. مگر مي‌شود مسائل آبرو و حيثيتي را وجب نمود؟ او تاکيد داشت که برنامه‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري بايد با هم هماهنگ باشد تا نتيجه مطلوب بدهد. والا اوضاع همينگونه «قمر در عقرب» خواهد بود. او معتقد بود، اصلا پذيرفتني نيست که پس از 27 سال از عمر انقلاب شاهد آمار چند ميليوني اعتياد باشيم که هر نهادي آن را يک رقم اعلام مي‌کند،
اصلا پذيرفتني نيست، در جامعه شاهد بروز رفتارهاي پرخطر، کنش‌هاي هنجارستيز و اقدامات ضدارزشي باشيم. اين شهروند معتقد بود بايد رسانه‌هاي اثرگذار اصلاح اين امور را به جد به عنوان وظيفه حاکميت ، از مسئولان مطالبه کنند.
سوم، در پي درج مطلب به «جوانان احترام بگذاريد» در «قسمت 46»، چند تن از شهروندان در تماس با نگارنده به طرح ديدگاه‌هاي خود درباره نحوه تعامل نهادها با مردم پرداختند که بدان نيز خواهيم پرداخت...