اخلاق گم نشود
ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ امرداد ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:

" رئيس پليس امنيت عمومي گيلان از دستگيري ٣ هزار و ٩٢٥ نفر از بانوان بدحجاب در استان خبر داد. به گزارش فارس حسيني گفت از اين تعداد ٢ هزار و ٧٧ نفر به مراجع قضايي معرفي شدند.
" اكيپ هاي گشتي اداره مبارزه با مفاسد اجتماعي پليس اطلاعات و امنيت عمومي مشهد موفق شدند با انجام اقدامات پليسي تعداد ١٧ زن و ١٧ مرد را به اتهام برقراري رابطه نامشروع شناسايي و دستگير كنند.
" ماموران كلانتري ١٨ «شهيد فياض بخش» مشهد، سه تن از اعضاي يك شركت هرمي را در مشهد شناسايي و دستگير كردند.
" آدم رباهايي كه دو كودك ٤ و ٦ ساله را با انگيزه اخاذي يك ميليارد ريالي در استان قزوين ربوده بودند در شهرستان ندوشن استان يزد دستگير شدند و ...
" دوباره اين خبرها را بخوانيد و مثل قطعات پازل كنار هم بچينيد آن وقت شكل كامل اين جور چين را نگاه كنيد. اگر توانستيد، جلوي بهم خوردن حالتان را بگيريد...
" دوباره اين خبرها را بخوانيد از اين زاويه كه نقش قانون و اجراي آن كجاها مغفول مانده است كه كار به اين جا رسيده و قصه چنين زشت ادامه يافته است. من فكر مي كنم مشكل از خلاء قانون و ضعف اجرا نيست اگر به دنبال چرايي وقوع ماجراهايي از اين دست در اين وادي ها بگرديم راه را گم خواهيم كرد و به مقصد نخواهيم رسيد. اين جا آن چه جايش خالي است گوهر گران سنگي است به نام «اخلاق» كه اگر در جامعه اي باشد جهنم را به بهشت تبديل مي كند و در نبود آن ميان بهشت و جهنم فاصله اي نيست.
اگر باشد، ويرانه ها آباد مي شود و اگر نباشد آبادي ها ويران. مخصوصا در حوزه روابط اجتماعي، نمود آن افزون تر هم هست.
" من در بازخواني ماجرا به اين نتيجه رسيده ام كه بايد «اخلاق» به دغدغه اصلي مسئولان و برنامه نويسان و مجريان تبديل شود و به عنوان اولويت نخست برنامه هاي اجتماعي براي ارتقاي اخلاق اجتماعي تلاش شود. به ياد داريم كه پيامبر بزرگوار هم هدف از بعثت خويش را به كمال رساندن اخلاق در آدميان اعلام فرمود و اين نشان مي دهد: هر جامعه اي به اندازه اي كه اخلاقش كامل باشد به كمال نزديك مي شود و به ميزاني كه از اخلاق بي بهره باشد به سوي اضمحلال و نابودي گام برمي دارد.
" براي توسعه اخلاق اسلامي - انساني هم اول بايد حاكمان در همه شئون اخلاقي رفتار كنند تا آناني كه دين و سيره و روش ملوك و حاكمان را نصب العين قرار مي دهند هم اخلاق گرا شوند و اخلاق حاكمان به شكل رفتار جمعي در آيد تا صلاح ، سهم مردم شود. از ديگر سو، نهادهاي فرهنگي بايد براي رسالت اخلاق سازي و نهادينه كردن خوي هاي خوب در جامعه تلاش كنند و خانواده ها نيز با خودسازي  و «خويش هوشياري» و رعايت موازين اخلاقي و ملكه نفس كردن زيبايي ها، فرزندان خود را به سوي فرداي بهتر رهنمون شوند.
" حرف آخر در نبود اخلاق، قانون و اجرايش در صورتي كه خوب باشد و خوب اجرا شود بيش از يك مسكن موقت نخواهد بود و چاره درد و درمان بيماري هاي اجتماعي، كمال اخلاق است پس اين را جدي بگيريم...

(ص-۶--۲۵/۵)