از حوادث درس بگيريم
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٦   کلمات کلیدی:
بعضي وقت ها در مطالعه رفتارمان به اين نتيجه مي رسيم كه ما، قومي هستيم كه هر چيز را تا خودمان تجربه نكنيم، از آن عبرت نمي گيريم، يعني بايد اول به محك امتحان روزگار سنجيده شويم تا شايد درس بگيريم اما حاضر نيستيم اول درس بگيريم از گذشت روزگار و عبرت بياموزيم از آنچه بر سر ديگران آمده است تا در امتحان روزگار موفق باشيم. اين رويه هم متأسفانه چنان ملكه ذهن ما شده است كه نمي توانيم از آن جدا شويم و ماجرا تا آنجا پيش مي رود كه رئيس ستاد حوادث غيرمترقبه گيلان مي گويد: هنوز باور وقوع ناگهاني حادثه در كشور ما نهادينه نشده است درست هم مي گويد مهندس محمدجعفر عليزاده، كه اگر نهادينه شده بود، ماجراي زلزله بوئين زهرا، طبس، رودبار و منجيل، بم و... از پشت هم نمي آمدند، بلكه اگر به اين باور مي رسيديم براي مقاوم سازي بناهايمان و سالم سازي سقف روي سرمان كار مي كرديم، اما نكرديم و حوادث از پي هم بر ما ضربه هاي مرگ  آفرين زد و دريغا كه هنوز اكثريت جامعه ايران، به اين باور نرسيده اند كه بايد وقوع ناگهاني حوادث را باور كرد و براي كاهش آسيب ها چاره اي انديشيد. به گزارش ايسنا، وي كه در جلسه كارگروه آمادگي ستاد حوادث غيرمترقبه استان گيلان سخن مي گفت خاطرنشان كرد: با وجود اين كه بلاياي طبيعي هر لحظه ممكن است رخ دهد، هنوز باور وقوع ناگهاني حادثه در كشور ما نهادينه نشده و شاخص هاي پايين درصد پوشش بيمه اي و بهره مند نبودن منازل و محل كار افراد از امكانات اوليه امدادي گواه اين مدعاست.
وي درخصوص برنامه هاي هفته بلاياي طبيعي گفت: راه اندازي ستاد مديريت بحران در استانداري از اقدامات مهمي است كه در اين ايام صورت مي گيرد و هدف از تشكيل اين ستاد، وجود مركزي است كه به محض وقوع حادثه، مديران در آن حضور داشته و به شرايط تسلط داشته باشند.
او خاطرنشان كرد: تجهيز اطلاعاتي اين مركز نيازمند مشاركت كليه دستگاه هاست و تمام اطلاعات استان بايد در اين ستاد جمع آوري شود.
رئيس هلال احمر استان هم در اين جلسه گفت: افكار عمومي بايد نسبت به امكان وقوع حادثه در هر لحظه توجيه شوند و دستگاه هاي مسئول نيز بايد هميشه آماده امدادرساني باشند.
دكتر كيوان اسدپور با بيان اين كه مقاوم سازي بناها و آموزش همگاني دو عامل مهم و تعيين كننده در كاهش آثار سوانح طبيعي است، اظهار داشت: جامعه بايد با فرهنگ سازي و آموزش به باور وقوع حوادث غيرمترقبه برسد و در عين حال لحاظ شدن ايمني در ساخت وسازها و مقاوم سازي مكان ها از اهميت زيادي برخوردار است.
وي با تاكيد بر اين كه توجه به ايمني نبايد به يك هفته محدود باشد، برنامه ريزي سالانه براي اين مهم را خواستار شد و تصريح كرد: هر روز انتظار وقوع حادثه مي رود، لذا مديريت سوانح بايد از منازل آغاز شود.
اين دو مقام به نكات ظريفي اشاره كرده اند و من به آن گفته ها، اين را اضافه مي كنم كه بايد از آنچه بر مردم ديگر گذشته است عبرت گرفت و براي دچار نشدن به آن حوادث چاره اي انديشيد و به كار بست و پا را گذاشت روي آخرين نقطه اي كه ديگران تجربه كرده اند و از آنجا كار استانداردسازي مواجهه با حوادث را به پيش برد والا اگر قرار باشد هر چيز را همه تجربه كنيم، سرنوشت بم براي همه شهرها ممكن است.
حال آن كه بايد از حوادث عبرت بگيريم و اين عبرت آموزي هم در ذهن ما نهادينه شود تا حوادث نتواند به راحتي ما را تسليم كند، بلكه اين ما بايد باشيم كه حوادث را مديريت و رام اراده خويش كنيم.(ص-۶)