جامعه نو

حدیث عاشورایی اربعین
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸٦
 
ماجرای کربلا را نه «حادثه که» حدیث می دانم، حدیثی که محدث آن مولا حسین است و هفتاد و دو بزرگواری که معنای بزرگی شدند و کاروانی که «آزادگی» را منزل به منزل معنا کردند، محدث این ماجرا هم نه یک قوم و یک ملت و یک زمان و یک زمین که همه بشریت هستند در همیشه زمان و از ویژگی های این «حدیث»، حدیث و تازه بودن مدام آن و کهنگی ناپذیری آن است و نه تنها کهنگی نمی پذیرد که هر روز تازه تر و هر زمان سرمشق انسانیت می شود. اربعین هم ترجمه سجادی و زینبی از آن حدیث است و راز بزرگ دیگر ماجرا هم این است که ترجمه عاشورا هم حدیث و تازه است، تازگی ذاتی که هیچگاه «ذایل» نمی شود و هرکس به این ذات، متشبه و متشبث شود هم هرگز «ذلیل» نخواهد شد بلکه در «اسارت» هم «آزادگی» را معنا خواهد کرد و در مرگ زندگی را.
و این خاص این نهضت است، و شاید یکی از رازهای آن این باشد که سر سلسله عاشورا و نهضت پیام رسانی، امام معصوم است. امام حسین نهضت را در کربلا به اوج می رساند و امام سجاد نه این که نمی گذارد این «اوج»، فرودی داشته باشد که از همان اوج به سمت یک اوج دیگر رهنمون می شود و اگر عاشورا، اوج نهضت امام حسین است، اربعین هم اوج پیام رسانی و نهضت امام سجاد است، حتی اگر چنان که برخی مورخان معتقدند کاروان اسرا در اربعین به کربلا بازنگشته باشد مهم نیست؛ مهم این است که دل های مومنان در اربعین به کاروان سالاری امام سجاد و حضرت زینب (س) به کربلا می رسد و ماندگار می شود. چنان که هفتاد و دوتن با امام حسین درکربلا ماندند...
امسال هم اربعین در ایران بسی پرشکوه  بود و باز معتقدان نهضت امام حسین (ع) آموزه های حسینی را در مکتب حضرت سجاد و بی بی زینب بازخوانی کردند و نتیجه این بازخوانی هم بیعت دوباره با آموزه های امام حسین است گرانسنگ گوهری که جان ها را به جانان می رساند و قفل  دل ها را کلید می شود و زندگی را براساس عاشورا معنا می کند و... اربعین گذشت، اما عاشورا همچنان در جریان است و نهضت پیام رسانی عاشورا هم مثل جویبار زلالی لب ها را و جان ها را با حرکت خود جلا می دهد و عطش می زداید و این ما هستیم که باید پیام نهضت امام حسین را بگیریم و در رفتار و زندگی خویش جریان دهیم تا نسبت خود را با اربعین و عاشورا، زیبا، تعریف کنیم.(ص-۱۲)