جامعه نو

این خانه تاریک نشود
نویسنده : gholamreza baniasadi - ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٧
 


پیشتر حرف این بود که با خاموش کردن یک لامپ اضافی، امکان روشنایی را به یک خانه دیگر هدیه کنید. تازه یادمان هم می آوردند که بنی آدم هستیم واعضای یکدیگر و برگرفته ز یک پیکر، که درد یک عضو بی قرارمان می کند اما نکرد گویا، انگار ز یک گوهر و یک پیکر و ... نبودیم و الا روزگار این نبود که هست این روزگار که به هر دلیل پدید آمده است، حرف تازه ای دارد، همان که وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیئت دولت نه به کنایه و پیغام و پسغام و کلیپ های تبلیغاتی که به زبان صریح و روشن فارسی و همه کس فهم بیان کرد که « اگر مردم صرفه جویی نکنند، برق سهمیه بندی می شود» فکر نمی کنم کسی معنای این کلمات را نفهمد.
اگر هم توجه نکند و اگر اکثر ما توجه نکنیم با اولین خاموشی اجباری که باید در قالب سهمیه دریافت کنیم، درخواهیم یافت که تاریکی فقط برای همسایه نیست بلکه قسمت ما هم می شود، درست مثل شتری که در همه خانه ها زانو بر زمین می زند. پس حالا بیاییم، قبل از آن که شتر گردن بر فرازد و راهی کوچه ما شود، صحبت های وزیر را که بر اساس برآورد واقعیت هاست، این گونه پیام سازی کنیم که « با بهینه مصرف کردن برق، امکان روشن ماندن خانه خودمان را فراهم کنیم»! بله خانه خودمان، چون حالا تاریکی دارد به خانه ما نزدیک می شود اما اگر درست مصرف کنیم وانرژی برق را مدیریت شده به خدمت بگیریم، امکان برخورداری همیشگی از برق را خواهیم داشت ام الله نگویند بعضی ها که چرا چنین و چرا برق تولید نشد، چرا وضعیت انرژی این است و روزگار آب چنان، چه اگر بر خشکسالی و فقر باران که هم بر تولید برق اثر گذار است و هم بر فرایند آب، چشم ببندیم وهمه حرف هامان را طعنه وار برای دولتیان در چله زبان چون کمان کنیم، باز هم در عمل فرقی نمی کند.
مهم این است که امروز خودمان، دقت کنید فقط خودمان، می توانیم به خودمان کمک کنیم خودمان می توانیم روشنایی را در خانه خویش نگه داریم. خودمان می توانیم با خود، دوستی کنیم. خودمان، دقت کنید، فقط خودمان آن هم با درست مصرف کردن.
با خاموش کردن لامپ های اضافی،با درست مصرف کردن آب، با مدیریت شده به خدمت گرفتن حامل های انرژی، با پرهیز از اسراف و اقبال به صرفه جویی.
والا با همه تلاشی که مسئولان در این دولت و همه دولت های گذشته کرده اند، با همه سدها و نیروگاه هایی که ساخته شده است، با وجود بخل آسمان و خشکسالی کم سابقه وضعیت به مرز هشدار رسیده است. و اگر هوشیار شویم و هوشیاری پیشه کنیم می توانیم هشدار را به خوبی از سر بگذرانیم والا منتظر تاریکی باید باشیم و شاید فردای دورتر چشم به راه سهمیه بندی آب هم. اما اگر امروز درست مصرف کنیم، فردا هم امکان مصرف خواهیم داشت. پس بیایید با خودمان دوستی کنیم.(ص-٩)