قصه تسهیلات در سیستان و بلوچستان


اگر به آمارهایی که اعلام می شود نگاه کنیم و با اعتمادی که به مسئولان داریم بپذیریم صددرصد آمارها صحیح است، آن وقت در جامعه، جز رونق و رفاه نباید ببینیم و از نابه سامانی جز اندکی نباید مارا در چشم بنشیند تا به کلام درآید! ام الله اما این گونه نیست و کم نیستند نابه سامانی ها، کم نیستند مشکلات و کم نیستند...! پس قصه چیست؟
مسئولان که خدای نکرده جز به صداقت زبان در کام نمی گردانند و کلام تولید نمی کنند، پس چرا ماجرا چنان که می گویند نیست و این گونه است که با آمارها نمی خواند؟
در تامل بیشتر در این ماجرا، به این می رسیم که باران کم نمی بارد از آسمان اما آن جا که باران در مسیل خویش قرار می گیرد، مسیر آبادانی را هم مشخص می کند و یا به دریا می پیوندد و یا به شکل دیگر به کار مردم می آید. اما اگر در مسیر خود قرار نگیرد، به سیلی بنیان کن بدل می شود که جز مرگ و نیستی و نابودی ثمره ای ندارد و...
بله تسهیلات هم قصه ای چون باران دارد و در جای خود زندگی را سهل می کند و اگر نابه جا باشد، سهلی زندگی را به دشواری تبدیل می کند و... در استان سیستان و بلوچستان هم با وجود فراوانی اعتبارات و تسهیلات ماجرا این است که مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان می گوید: متاسفانه بسیاری از تسهیلات و اعتبارات ارائه شده از سوی دولت در جای خود مورد استفاده قرار نمی گیرد در حالی که نیم بیشتری از این تسهیلات برای مقابله با بیکاری و نابه سامانی های دیگر اقتصادی است.
حجت الاسلام عباس دانشی افزود: به لحاظ آمار و ارقام و جذب اعتبارات گزارش های عملکردی بسیار مطلوبی ارائه می شود در حالی که وقتی وارد جامعه می شویم با جوانانی مواجه خواهیم شد که وام اشتغال زایی دریافت کرده اند و همچنان بیکار هستند.
او اظهار داشت:  راه مقابله با بیکاری در مناطق مرزی، وارد عمل شدن دولت در طرح های بزرگ اقتصادی است چرا که در چنین مناطقی، بخش خصوصی سرمایه گذاری های کلان نمی کند.
وی تصریح کرد: دولت می تواند با اجرای طرح های بزرگ اقتصادی و واگذاری آن به بخش خصوصی، تعداد زیادی از بیکاران را به طور انبوه جذب کار و اشتغال کند.
او تاکید کرد: اگر به انتظار سرمایه گذاری بخش خصوصی بنشینیم، بسیاری از دغدغه های کلان نظام از جمله معضل بیکاری، رفع نخواهد شد.
... آن چه گفته شد، نکته ای است قابل تامل که اگر در نظر آید، می توان به حل شدن مشکلات امید بست و با تزریق هدفمند تسهیلات به حل معضلات دل خوش بود، منتها باران تسهیلات باید در مسیل و مسیر خود باشد تا هدر نرود و... همین.(ص-۶--۲۵/۱۱/۸۶)

/ 0 نظر / 94 بازدید