دندان اين گرگ را هم بکشيد

داريم ذره، ذره آب مي‌شويم. اين وضع را که مي‌بينيم. من يک معلم هستم، نگرانم آقاي بني‌اسدي، نگران. مي‌فهميد که؟ نگران دختران خود و نگران شاگردانم که آنها، همه، دختران من هستند. و نگران... اين را يک خانم معلم مي‌گويد و به تاکيد از ما مي‌خواهد، حالا که قلم در کف شماست، به حرمت قلم هم که شده است مسئولان را بيدار کنيد. او مي‌گفت: هر «کلمه» شما بايد يک «سطل آب» سرد باشد تا خواب را از چشمان به خواب رفتگان و حيرت را از چشم افراد حيران بگيرد. بايد کاري بکنيد که «کلمه‌هاي» شما «کليد»ي بشود و براي قفل‌هايي که زنجيره‌هاي فاسد را محکمتر مي‌کند. او خيلي حرف داشت و مي‌گفت: حق ما نيست در مشهد ما، «باند صدمتري» شکل بگيرد. او مي‌گفت: شما قلم داريد و بالاخره شايد با نوشتن تخليه شويد. اما ما چه؟ آيا مي‌توانيم فرياد بزنيم؟ حرف آخر او هم اين بود که قدردان «روزنامه خراسان»، مديران و خبرنگارانش هستيم و مي‌خواهيم، کاري کنيد که مسئولان هوشيارتر از پيش نسبت به مسائل حساس باشند...

* ناموس و حيثيت براي ما از جان هم حرمت بيشتري دارد. آخر ما ايراني هستيم که به غيرت، شهره آفاق هستيم. حالا چگونه تاب آوريم اين بي‌شرمي را؟ باور کنيد حادثه «تاسوکي» و جاده بم، قابل تحمل‌تر از آن چيزي است که مي‌خوانيم و مي‌شنويم. در مشهد اتفاق مي‌افتد. شما در يادداشت «گرگ‌ها را بکشيد» خواهان برخورد قاطع با اشرار شده بوديد. من از شما مي‌خواهم بازهم بنويسيد که گرگ‌هاي مشهد را هم بکشيد.

* شما را به خدا، به پليس بگوييد. همه مشکلات جامعه موتورسواران نيستند، بيايند و بخشي از توان خود را براي مقابله با اشرار بکار گيرند که در مناطق مختلف آدم مي‌کشند و حيثيت افراد را مي‌برند.

* آقاي بني اسدي، استانهاي شرق هم کاوه کم ندارد، بروجردي کم ندارد. مطمئن باشيد اگر کار به دست آنها بيفتد، 24 ساعته بساط اشرار را برمي‌چينند. اسم قاسم سليماني را که همه شنيده‌اند، کاش...
*‌ مديريت آموزش همگاني معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي خراسان رضوي هم با تاکيد بر برخورد قانوني و قاطع با مجرمان اطمينان داده است که پليس از همه توان خود براي صيانت از آحاد جامعه و فضاي آن استفاده خواهد کرد. اين معاونت با تحليل شگردهاي باند 100 متري نوشته است
1- سارقين به عنف و آزارکنندگان با خودروي مدل پايين مبادرت به شکار طعمه‌هاي خود مي‌کردند که در اين رابطه لازم است شهروندان متوجه باشند مجرمين تنها از خودروهاي مدل بالا و مدل‌هاي جديد براي اعمال مجرمانه خود استفاده نمي‌کنند بلکه بعضا براي جلب اعتماد مردم و اغفال آنان از خودروهاي مدل پايين نيز استفاده مي‌کنند که دراين مورد به همين شکل عمل شده و اغلب خانم‌هايي که گرفتار اين باند شده‌اند فريب خودروي مدل پايين آنان را خورده‌اند و به خيال اينکه خودرو، مسافرکش است، سوار آن شده‌اند.
2- استفاده از يک نفر زن به عنوان سرنشين در اين خودروها براي جلب اعتماد مسافران زن يکي ديگر از شيوه‌هاي کار آنان بوده لذا خانواده‌هاي محترم بايستي به اين مورد نيز توجه داشته باشند که صرف همراه بودن يک نفر زن در داخل خودرو دليل امن بودن آن نيست.

* تمامي خانم‌هايي که توسط اين باند مورد سرقت و آزار قرار گرفته‌اند خانم‌هايي بوده‌اند که از پوشش مناسب برخوردار بوده‌اند لذا اين تفکر که خانم‌ها با اعتماد به پوشش و اعتماد به خودشان سوار هر خودرويي بشوند، تفکر صحيحي نيست و مجرمين در انتخاب طعمه به هيچ چيز جز رسيدن به خواسته خود فکر نمي‌کنند و البته مجرمين از همين اعتماد افراد سوء استفاده مي‌کنند.
4-براي جلوگيري از اين موارد بايستي مسئولين هرچه سريعتر به فکر ساماندهي خودروهاي مسافرکش در سطح شهر باشند، چيزي که هر از چندگاهي با حادثه‌اي مطرح مي‌شود و خيلي زود فراموش مي‌شود، آيا مي‌توان به شهروندان گفت سوار خودروهاي شخصي نشوند، اگر قرار است سوار خودروهاي شخصي نشوند، سفرهاي درون شهري خود را به چه وسيله انجام دهند، تعداد تاکسي‌هاي مشهد که به هر دليلي که هست نه افزايش مي‌يابد و نه قرار است افزايش يابد، اگر هم افزايش يابد در حد چند دستگاهي است که آن‌هم جوابگوي تعداد مسافرتهاي درون شهري نخواهد بود. بياييم يکبار هم به اين بينديشيم که ممکن است چنين حادثه‌اي در آينده براي يکي از بستگان ما پيش بيايد.

* اميدوارم، مسئولان محترم به مقابله با اين شرارت‌ها توجه کنند اين را شهروندي مي‌گويد که معتقد است بايد مسئولان با انجام وظيفه جلوي فاجعه را قبل از وقوع بگيرند و الا علاج واقعه بعد از وقوع اصلا ممکن نيست و دستگيري مجرم پس از بارها ارتکاب جرم در کشورهاي عقب مانده هم رخ مي‌دهد. حال آنکه ما از پليس و دستگاه قضايي خيلي بيشتر از اينها انتظار داريم. و توان آنها را بيشتر از آن مي‌دانيم که چند شرور از خدا بي‌خبر بخواهند امنيت کشور و آرامش مردم را هدف قرار دهند.

* يک هموطن هم مي‌گفت: ناتوان نيستيم، بي‌همتي ما را بر خاک سياه نشانده است و الا اگر خواستن باشد توانستن هم به وجود مي‌آيد و آن وقت اشرار را مثل ريگ از همه ايران جمع مي‌کند.

* در اين چند روز، دهها نفر در تماس با نگارنده به تاکيد مي‌خواستند، مسئولان با اقدامات قاطع و علوي، حرمت سال پيامبر اعظم را نگهدارند. آنها آماده بودند تا در راستاي ايمن‌سازي کشور و شهر و محلشان همه نوع همکاري و فداکاري داشته باشند. حال با توجه به همراهي مردم با حاکميت، شايسته است، نظام هم همراهي مردم را قدر بداند و با اقدام عاجل و قاطع خود امان امنيت سوزان را بستاند به گونه‌اي که هم گرگ‌هاي هار سيستان و بلوچستان بميرند و هم گرگ‌هاي مشهد،

* بازگويي، درد دل‌هاي مردم درباره مسائل اقتصادي، فقر در ساحت‌هاي گوناگون، اختلاس، وعده، پارتي‌بازي و ... را به فرصتي ديگر وامي‌گذارم. به روزي که قلم بي‌تاب نوشتن باشد..

/ 0 نظر / 96 بازدید