مهربانی با زائران رضوی مثل زائران حسینی

زائران اربعین سیدالشهدا(ع) از کربلا باز می گردند و از سعادت زیارت لطافت تنفس در هوای حرم و صدالبته از شکوه حماسه ای می گویند که قریب به ۲۰میلیون عاشق در کربلا خلق کردند. گویی پیغام این حضور، این بود؛ ما لشکر امام حسین(ع) هستیم، لشکر ۲۰میلیونی او، حال کسی از یزید سراغی دارد؟ و خبری نیست از یزید که حق هم همین است. بی خبری، چه باطل مثل کف روی آب است، به لحظه ای از بین می رود، اما حق ماندگار است لذا در آموزه های دینی هم می خوانیم «للحق دولة و للباطل جوله» و باور داریم، برای حق دولت و دوام و ماندگاری است اما باطل را جولانی است در اندک زمانی و دیگر هیچ. این «هیچ» را نگفته می توانستی از نگاهشان بخوانی، چنان که مانایی حسین(ع) و طریق شهادت را. زائران اربعین حسین (ع) اما حرف های شنیدنی دیگر هم داشتند که اگرچه گوشه هایی از آن را از طریق رسانه ها دریافته بودیم اما از زبان اینان حلاوتی دیگر داشت. آنان از میزبانی عراقی ها می گفتند که میهمانان امام حسین(ع) را از جان عزیزتر می داشتند و هرچه داشتند را، بله هر چه داشتند را برای میزبانی به میدان می آوردند و زائران را به اصرار، به خواهش، بر سفره می نشاندند و به شوق و شکر دست ها را به آسمان می فرستادند که سعادت میزبانی از میهمانان کربلا نصیب شان شده است.

در این راه هم پیر و جوان، زن و مرد و ... بسیج شده بودند. زائران می گفتند، حتی کودکان و پیرزنان هم برای میزبانی سر از پای نمی شناختند و از ادب نوجوانی می گفتند که سینی غذا را روی سر خود گذاشته بود و با ادب می نشست تا زائر غذا را از روی سرش بردارد و اشارتی لطیف بود در این سبک پذیرایی ...

بگذریم. اربعین گذشت، اما آخر صفر و سالروز شهادت امام رضا(ع) در پیش است و زیبا خواهد بود، ما هم از سنت حسنه عراقی ها بیاموزیم و با زائران مهربان تر باشیم. اگر فرصت بر سفره نشستن شان را نداریم، لااقل به سلامی، به لبخندی، ارادت خود را نشان دهیم و یادمان باشد، اینان میهمان امام رضایند، میهمان بزرگ این شهر و حق است که احترام به امام رضا(ع) را با رعایت حرمت میهمانانش به جای آوریم.

اگرچه پذیرایی از زائران نیز خود سعادتی مضاعف است که اگر قدر بدانیم در سال های بعد این سنت حسنه چراغ جان و غنیمت زندگی ما خواهد شد.

باری، ما توان آموختن و اجرای خوبی ها را داریم، همین سال های اخیر بود که سنت عزاداری دسته جمعی را از زنجانی ها آموختیم و عمل کردیم تا شکوه سوگواری با طعم اتحاد و یکپارچگی صدچندان شود. حالا وقت آن رسیده است تا مهربانی با زائران مولا علی بن موسی الرضا(ع) را از روی مهربانی با زائران کربلا، به خط عمل بنویسیم...

خراسان - مورخ چهارشنبه 1393/09/26 شماره انتشار 18860 /صفحه16/بدون موضوع

/ 0 نظر / 89 بازدید