خداقوت به آنانی که تقویم شان تعطیلات ندارد

 

بار سفر می بندی، خودرو را استارت می زنی، از خانه خارج می شوی و در خانه را قفل می کنی و به سوی مقصد راه می افتی، جاده به جاده و شهر به شهر را پشت سر می گذاری تا به جایی که می خواهی برسی و چند روزی بی خبر از هیاهوی روزگار به آرامش سپری کنی، بدون این که کارت بزنی، هر وقت خواستی جایی بروی، هر وقت خواستی برگردی و هر وقت خواستی بخوابی، هر وقت میلت بود، بیدار شوی، بازوی شادی و تفریح را به ساعت خودت میزان کنی و... برای خودت باشی با آرامش و آسایش کامل، اما... یادت مانده است که برای تحقق آرزوی تو و محقق شدن خواسته هایت تقویم چه کسانی بدون تعطیلی ورق می خورد و ساعت کار چه کسانی افزایش می یابد؟ یادت مانده است وقتی تو در منزلت را بستی و نگاهت به راه بود چه چشم هایی نگران و مراقب خانه تو بود؟ وقتی در جاده، به شتاب راه می پیمودی چه کسانی برای ایمن بودن راه و سلامت رسیدن تو کار می کردند؟ یادت مانده است؟...آری، روزهای سال نو که مردم جامه نو می کنند، تا سال نو را به راحتی و آرامش در هر جا که دل شان بخواهد تحویل کنند و دیدهای مهربانانه را با بازدید های دل انگیز پاسخ دهند، گروهی از هموطنانمان هستند که بیش از ایام معمول سال باید کار و تلاش کنند تا دیگر هموطنان روزهای خوشی داشته باشند و از این جمله اند:

 

مرزداران

چشم هاشان بیش از همیشه بیدار است و مغزشان هوشیار تا مبادا بیگانه ای پای به این سو بگذارد. آری مرزبان قبل از آن که پلک بر هم بگذارد، به چشمان بارانی کودکی می اندیشد، که قبل از آن که مرگ او را رخت سیاه یتیمی بپوشاند، اعتیاد او را «زنده یتیم» می کند، پس مرزبان باید بیدار و هوشیار و مقتدر باشد، همیشه و مخصوصا در روزهای نوروز، هوشیارتر...

 

پلیس راه و راهداری

ترافیک روان با وجود انبوه خودروها که راهی جاده می شوند، کنترل سرعت، اعمال قانون، آرامش خیال از این که کسی در جاده هست که به گاه نیاز یاری ات کند و امداد خودرو جاده ای که اگر -خدای نکرده- خودرویت دچار مشکل شد همراهی ات کند، آرامش روان و روحیه پر امید در جاده در تعطیلات و اوج سفر، مرهون حضور موثر و اثرگذار کسانی است که حتی یا مقلب القلوب والابصار را باید در جاده ها بگویند کنار «سفره نینداخته» هفت سین...

 

شماره هایی که همیشه به گوشند

آتش نشانی؛ این حرفه تعطیلی نمی شناسد. شاید آژیر خودروهاشان در طول سال گاهی آرامش تان را بر هم زده باشد اما مطمئنم شما هم دعاگویشان بوده اید چون آژیر آنان، آرامش بخش برای کسانی است که با خطر مواجه اند، اینان نیز در روزهای نوروزی مراقب هستند تا ضریب امنیت روانی جامعه افزایش یابد و خطر کاهش. پس این شماره سه رقمی ۱۲۵ را با احترام به خاطر بسپارید و نیز این شماره را؛ ۱۱۵، اورژانس. فقط زمانی که به آن نیاز دارید ضرورت کار ۲۴ ساعته آنان را در می یابید. جالب این که کار این نجات گران نه تنها تعطیل و غیرتعطیل ندارد بلکه شهر و روستا هم نمی شناسد، چنان که ایستگاه های امدادی در مناطق مختلف فعالند و کافی است، تلفنی به یاری خواهی زنگ بخورد تا به سرعت خود را به صحنه برسانند و با احترام کار را انجام دهند.اتفاقات آب و برق و گاز و شماره های ۱۲۱، ۱۲۲، ۱۹۴ نیز از این قبیل است، بی تعطیلی، بی ساعت کاری، لحظه تحویل سال هم حتما کسی هست که این جا پاسخگوی شما باشد.

 

ایستگاه های انتقال خون

ایستگاه های سلامت هستند. این ایستگاه های انتقال خون هم برای کسانی که خون می دهند و هم کسانی که احتیاج به خون دارند بهتر از کیسه های خون، پیغامی نمی شناسند، خدمتگزاران مردم در سازمان انتقال خون نیز همواره بی نگاه به سربرگ تقویم ها، به کار خدمت مشغولند.

 

بیمارستان ها و ستاد هدایت

بیمارستان ها نیز از مکان هایی بود که در ایام نوروز، برای حراست از سلامت مردم با همه امکانات بسیج شدند و ستاد هدایت خراسان رضوی نیز به یاری بیمارستان ها آمده بود تا با تدبیر امور، بیماری بدون خدمات نماند. زیبایی کار اینان آن جا بیشتر می شد که حساسیت بیماران و همراهانشان را درک می کردند و با همکاری و راهنمایی، آرامش بخش روان های بی تاب بودند.به طور مثال وقتی شهروندی از بیرجند با ستاد هدایت استان خراسان رضوی تماس گرفت، مسئولان امر ضمن دعوت تماس گیرنده به آرامش، خود با پزشک معالج او در بیرجند تماس گرفته و اوضاع بیمار را جویا می شوند تا همراهان بیمار نیز آرامش یابند .

 

۱۱۰ و امنیت و پلیس

امنیت شهر، کاهش حوادث و اخبار ناخوش، در این ایام خود نشانگر هوشیاری و حساسیت بالای پلیس است که مدام مراقب کوچه و خیابان  های شهر بودند.سبزپوشانی که هم لباس بهار، برای مردم عیدی آرامش به ارمغان می آوردند، مخصوصا در شهر بزرگ مشهد، پایتخت معنوی ایران که هر ساله میلیون ها زائر نیز میهمان امام رضا(ع) می شوند .

 

از ۱۱۳تا۱۱۴

همیشه عادتمان بوده است هر که را به چشم دیده ایم و در برابر دیدگان مان بوده است به دل هم یاد کنیم، اما یادمان باشد، پشت پلک ها هم گاه خبرهایی است و مردان و زنان بزرگی به کارند که حاصل کارشان، ضامن امنیت کشور است. از سربازان گمنام امام زمان(عج) که بسیاری مردم آنان را با یک شماره تلفن به عدد ۱۱۳ می شناسند تا برو بچه های صادق اطلاعات سپاه در ۱۱۴ که جملگی به کار ارتقای امنیت و اعتلای نام بزرگ جمهوری ایرانند. اینان نیز در روزهایی که اکثریت مردم در تعطیلات به سر می بردند، تمام قد در خدمت جامعه، نظام و کشور بودند....برو بچه های رادیو و تلویزیون نیز در ایام تعطیل ویژه ترین و پرکارترین فصل کاری خود را پشت سر گذاشتند تا مردم برای دانایی و خبر تا تفریح و سرگرمی، دستشان خالی نباشد و...حق است در این آغازین روزهای کاری سال، به همه این عزیزان و همه کسانی که در این ایام پرتلاش بودند به خداقوتی، نوروز را و بهار را تبریک بگوییم.

خراسان رضوی - مورخ سه‌شنبه 1391/01/15 شماره انتشار 18084 /صفحه ۴
/ 0 نظر / 3 بازدید