ضرورت پلیس‌یاری شهروندان

بیدار باشید، بیدارتر، که ما به امید شما آسوده می‌خوابیم. این را به برادران و خواهران پلیسم می‌گویم چون از همان کودکی به ما آموخته‌اند این امید و اعتماد را و بارها خوانده‌اند برایمان و خوانده‌ایم برای هم که «شبا که ما می‌خوابیم، آقا‌پلیسه بیداره» و چون آقا‌پلیسه بیدار است، خواب هم راحت و رنگین می‌شود و اگر ماجرا نه این بود، در شرایط سخت، باید چون گرگان، یک‌ چشم می‌بستیم و خواب با یک‌ چشم را تجربه می‌کردیم و یک‌ چشم را همواره بیدار نگه می‌داشتیم تا ‌جان، مال و آرامش ما را نبرند. 

ما به پلیسمان اعتماد داریم و این آرامشی که در جامعه موج می‌زند مرواریدی است که از صدف‌های این دریا برمی‌داریم. 

همین آرامش حداکثری است که ما را بر آن می‌دارد که در برابر خراش برداشتن آن، صدا به آسمان برسانیم چه در جامه یکدست سفید، یک لکه کوچک هم بزرگ به چشم می‌آید. سرقت‌های خُرد هم کلان در نگاه و ذهن می‌نشیند و خرده‌فروشی مواد مخدر هم مثل کفر ابلیس در تراز مافیا معنا می‌یابد. 

ما اقتدار پلیسمان را صددرصدی می‌خواهیم و حداکثری می‌دانیم و نمی‌توانیم هیچ چشم‌زخمی را تاب آوریم چه در شهر و چه روستا و چه در مرز و چه در هر جایی دیگر که پلیس حضور دارد. ما معمولا توقعمان چندبرابر امکانات است و هر پلیس را مستظهر به ایمان قرآنی، برابر با ١٠ نفر از متجاسران می‌دانیم و نگاه خدایی در قرآن (إن یکن منکم عشرون صابرون یغلبوا مائتین و إن یکن منکم مائه یغلبوا ألفا) را ناظر به همه مردان امنیت‌ساز و امنیت‌بان مؤمن می‌دانیم. این را هم البته می‌دانیم که خود ما، آحاد شهروندان، هم موظف به همراهی و حمایت از سبزقباهای امنیت‌آفرین هستیم و باید نقش خود را در فرایند امنیت به‌خوبی اجرا کنیم چه واقعیت‌ها را درک می‌کنیم و به حقیقت‌ها هم مؤمنیم و می‌دانیم که امنیت مقوله‌ای تک‌ساحتی نیست که فقط از پلیس توقع ایجاد و نگهداشت آن را داشته باشیم بلکه خود نیز مأموریت‌هایی بر عهده‌ داریم که باید به انجام رسانیم. از خانه و خانواده هم باید شروع کنیم و نگذاریم فردی از خانواده پایش به سرزمین‌های غیراخلاقی و غیرقانونی سر بخورد. دستش را بگیریم پیش از هنگامی‌ که خدای‌نکرده دست‌بند قانون مچش را بگیرد. 

باور کنید اگر خانواده‌ها نیم توانی را که صرف امور عضو گرفتار خود می‌کنند قبل از ارتکاب بزه به او اختصاص می‌دادند، کار به اینجاها نمی‌کشید. فکر می‌کنم بیشترین و مهم‌ترین کمکی که ما می‌توانیم به پلیس بکنیم همین حساسیت‌های درون‌خانوادگی است. با این روش، می‌توانیم هم به یکدیگر کمک کنیم و هم وظیفه شهروندی خود را به انجام رسانیم و هم به بهداشت و سلامت جامعه کمک کنیم. این اصلا پذیرفته نیست که برخی از شهروندان در پنهان‌سازی جرم و مجرم از نگاه قانون بکوشند و در تقابل حق (بخوانید پلیس) و باطل (بخوانید مجرم) طرف باطل را بگیرند حتی اگر مجرم فرزند و برادر و خواهرشان باشد. ما باید طرف حق باشیم. درس دین ‌به‌ویژه عاشورا این است و فرهنگ ایرانی هم همین را تأکید دارد. پس با یاری حق، وظیفه شهروندی خود را انجام دهیم.


شهرآرا / شماره : ۲۶۶۳ / چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ / صفحه اول

 

http://shahraraonline.ir/shahrara/news/1397/7/18/pdf/1.pdf

 

http://shahraraonline.ir/shahrara/js,text.ajax?y=1397&m=7&d=18&p=1&n=04/ 0 نظر / 45 بازدید