جوان سنی مذهب به نام غلامرضا

 

عاشق امام رضا (ع) بود، جوان سنی مذهبی که نامش را هم «غلامرضا» گذاشته بودند. او نامش را ترجمه عشق پدر و مادرش به ساحت حضرت شمس الشموس می دانست و می گفت: امام رضا(ع) در میان ما ترکمن ها عاشق زیاد دارد. او خود حداقل سالی یک بار به زیارت مشرف می شد و می گفت اگر نتوانم، سفر طولانی هم به مشهد داشته باشم، لااقل یک شب به جاده می زنم، صبح را با طلوع خورشید در آستان شمس الشموس آغاز و به زیارت جان سبک می کنم و باز می گردم. او که نامش با مقاله «خانواده نمونه و تربیت فرزند در سیره حضرت امام رضا (ع) در نگاه علمای اهل سنت» در میان برگزیدگان جشنواره سراسری جلوه های فرهنگ رضوی در مطبوعات می درخشید، آن نوشته را ادای دینی می دانست به ساحت معلم انسان ساز حضرت ضامن آهو.

غلامرضا در کنار روایت صادقانه جایگاه امام رضا(ع) در باور و کلام عالمان و مردم اهل سنت، چنان عاشقانه از امام می گفت، که هیچکدام از همراهان که از قبیله کنجکاوترین و حساس ترین مردم، یعنی خبرنگاران بودند هم در نیافتند که او به مذهب نگاهی متفاوت با ما دارد، هر چند در مذهب عشق به «سلطان علی بن موسی الرضا» هم کیش ما بود. غلامرضا، از دیگر مقاله در دست نگارشش هم گفت؛ امام حسین علیه السلام در نگاه و کلام علمای اهل سنت. او تلاش داشت تا قبل از محرم این مقاله را آماده کند. نکته زیبای همراهی من و او که دو «غلامرضا» بودیم از دو مذهب و بر یک عشق، شانه به شانه هم شدن در زیارت برادر بزرگوار امام رضا «آقا سید جلال الدین اشرف» در آستانه اشرفیه بود که نشان داد، «زیارت» اهل بیت و اولیاء ا... خاص شیعه مذهب ها نیست و برادران اهل سنت ما نیز به حرم و ضریح نگاهی توسل گونه دارند.

چنان که این غلامرضا هم دست هایش در مشبک های ضریح آقا سید جلال الدین اشرف گره می خورد و لب هایش به زیارت بر ضریح می نشست.

برای من، یکی از عزیزترین لحظه های جشنواره مطبوعاتی امام رضا(ع) همراه شدن با جوان سنی مذهب و «عاشق دل» بود در مقام زیارت که زلال بود و پرشکوه و جالب این که او برای جوان همراهش، محمد، که شیعه بود و کارش عکاسی، از نسبت آقا سید جلال الدین با امام رضا(ع) می گفت. نگاه غلامرضا به انقلاب، جمهوری اسلامی، ولایت و رهبری نیز عطر گرفته از باورش به امام رضا(ع) بود و به وحدت میان شیعه و سنی ایمان داشت و آن را کلید موفقیت مسلمانان می دانست.

جالب این که وقتی دوستان خبرنگار فهمیدند، او اهل سنت است و همنام من، گفتند: شما دو غلامرضا، ترجمان وحدت شیعه و سنی هستید و من باور دارم، من و شما و ایشان، در کنار هم «ما» هستیم، مسلمان، قوی ، مقتدر و ناشکستنی در پرتو انوار حضرت شمس الشموس (ع).....

خراسان - مورخ دوشنبه 1393/06/10 شماره انتشار 18773 /صفحه 16/بدون موضوع

/ 0 نظر / 93 بازدید