اربعین و شکوه یاد شهدا

 یک جایی در همین کانال های تلگرامی مطلب تامل برانگیزی خواندم که حرف به حرفش یک دنیا درد داشت؛ 

نوشته بود: تا اسم کانال به میان می آید، گروهی یاد کانال کولر می افتند و گروهی یاد کانال ماهواره و.... من یاد گردان حنظله و کانال کمیل و تشنگی و.... شاید قیاس مع الفارق باشد – که هست – اما این روز ها که مردم، فوج فوج، پا به جاده عشق می گذارند و لبیک خوانان خود را به کربلا می رسانند، شاید هر کسی  یاد کسی بیفتد که زمینه رفتن را برایش فراهم کرده است.

شاید یاد یاران کند و یاد خویشان،  اما من  یاد شهدا می افتم. یاد آنانی که باور داشتند برای کربلا رفتن باید خون داد، باید جان داد و جان دادند و خود به خاک افتادند. خاکی که در مقیاس " ناسوتی"، صدها کیلومتر با کربلا فاصله داشت اما در مقیاس " لاهوتی" به یقین در خود کربلا بود در قلبِ قتلگاه . من تجربه زیبای یاران حسین در عاشورای 61 را برای یاران آخر الزمانی سید الشهدا(ع) بعید نمی دانم که خیلی هم قریب است که به گاه شهادت، سر بر دامن مهر امام خویش داشته باشند. مگر نه اینکه ما جان مان لبریز لبیک یا حسین بود؟ مگر می شود برای برزمین نماندن هل من ناصر "حسینِ کریم" بر خاک افتی و او سرت را به زانو نگیرد؟ نه، نمی شود.

 این را خیلی ها که لحظه شهادت یاران را تجربه کرده اند هم گواهی می دهند که در آخرین لحظات، خیلی از شهدا، رو به کربلا داشتند و لبانشان، لبان خشکیده شان، حضرت ارباب را صدا می کرد. گویی می پرسیدند، آیا حق ِ مطلب را ادا کردیم؟ آیا از ما راضی هستید؟ .... هرکس این روز ها که کاروان اربعین از هر سو به کربلا می رسد، یاد کسی می افتد من اما همچنان به یاد شهدا ، دل و دیده روشن دارم که اگر نبودند و اگر نبود نبرد عاشورائیشان. 

اگر نبود حرمت الهی "خونِ به ناحق ریخته شده شان" شاید هنوز، در عراق به نام صدام سکه ضرب می کردند و کربلا رفتن، حسرتی می بود که همچنان بر دل می ماند، چنانکه سال های سال، چنین بود و دردمندانه می خواندیم؛

بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا

ترسم اندر دل بماند آرزوی کربلا

تشنه آب فراتم ای اجل مهلت بده

تا بگیرم در بغل قبر شهید کربلا... 

بله، می خواندیم و می خواندند، هزار در هزار مردمی که در حسرت کربلا، همراه اجل، به آن جهان پر کشیدند. اما اینک، به برکت خون شهدا، راه باز است و هرکه را توفیق است، کربلا در پیش است و هرکه را زخم در پای مانده است، فرصت نایب الزیاره کردن زائران کربلا. کاش یادهمه زائران کربلا و همه ماها باشد که یاد شهدا باشیم و در نینوا نیز یادشان را با صلوات برای نامشان ، زنده بداریم که کربلا، برات خون آن هاست....

حیات / تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶| شناسه مطلب: 136309

http://hayat.ir/fa/136309/

/ 0 نظر / 104 بازدید