روز پدر و جای خالی روز برادر

 
 
نام گذاری مبارک زادروز مولای مردان و پدر اعتقادی انسان ها حضرت علی(ع) به عنوان روز پدر، یک اقدام فرخنده است.

این نام گذاری به پدر، هویت برجسته ای می دهد و جایگاه او را از وضعیت صرفا عاطفی تا رفعت اعتقادی بالا می برد؛ این اقدام پسندیده در تقویم رسمی و نیز تقویم باور و پذیرش جامعه جایگاه درخور احترامی دارد و زمینه ای است برای توجه بیش از پیش به سفید موهایی که نور زندگی هستند و می شود در پرتو راهنمایی هایشان به حقیقت رسید و باز چنین پسندیده، نام گذاری ولادت باسعادت بی بی  دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام ا... علیها) به روز مادر است که خود کلیدی می شود بر قفل هایی که گاه بر روابط زده می شود.

دخترها هم روز میلاد بی بی  فاطمه معصومه(س) را به نام خویش در تقویم ثبت کرده اند و مبارک عید میلاد فخر کربلا، حضرت علی اکبر(ع) هم روز جوان است و این ها همه فرصت هایی است برای غبارروبی دل، برای شستن دیده و کرامت مندانه و مهربانانه به هم نگریستن و به بهار عاطفه رسیدن و میوه تابستان همراهی را برداشتن و کام شیرین داشتن و باید قدر دانست این فرصت را و برای تعمیق روابط انسانی تلاش کرد.

در این میان اما، جای دو روز خالی است، هم در تقویم رسمی و هم در تقویم رفتارهای ما که به دلیل زندگی ماشینی کمتر به خود نگاه می کنیم و گاه یادمان می رود که صله رحم هم توصیه دین ماست.

یادمان می رود و فراوانی کار و گرفتاری را هم بهانه می کنیم تا خود را برای کاهش روابط خواهر و برادری توجیه کنیم. آن هم در زمانه ای که بیش از همیشه به هم محتاجیم.

باور کنید تلخ است وقتی بچه ای به دلیل نشناختن عمو و عمه و دایی و خاله به آغوش پدر و مادر می گریزد و هراسان او را نشان می دهد و می پرسد «اون آقاهه یا خانمه کیه؟»... تلخ است اما هست.

متاسفانه این وضعیت عاری از حقیقت کم کم خود را به عنوان واقعیت زندگی پرپیچ و خم امروزی نشان می دهد و این را نیز باید نشانه ای گرفت بر تب عاطفه گریزی جامعه و باید برایش به دنبال چاره بود که بیچارگی سهم ملت هایی است که فرصت های چاره را از دست بدهند.

بگذریم، روز پدر گذشت، حالا باید به خالی بودن جای روزی به نام برادر، به نام خواهر اشاره کنیم و از جوار مهربان  ترین برادر؛ حضرت رضا (علیه السلام)، پیشنهاد کنیم که روز ولادت باسعادت وفادارترین برادر تاریخ، حضرت ابوالفضل العباس (ع) که روز جانباز نیز هست، به نام «روز برادر» و روز ولادت باسعادت حضرت زینب(س) نیز به نام «روز خواهر» نام گذاری شود تا فرصتی بهتر و بیشتر برای بهبود روابط، بهار عاطفه ها و اعتلای صمیمیت میان مردم فراهم آید. این را هم سیاست گذاران و تصمیم سازان و تصمیم گیران در نظر داشته باشند که وضعیت جامعه بیش از همیشه به برادری و خواهری نیازمند است و هرچه رابطه اخوت ما بهبود یابد، موفقیت ها نیز بیشتر با ما همراه خواهد شد.

از یاد نبریم، پیروزی های بزرگ از جمله انقلاب و حماسه های دفاع مقدس مرهون اوج محبت و همراهی برادروار و خواهروار آحاد جامعه بود و چالش های امروزه نیز درست به دلیل دور شدن از خوی برادری است.

فزون خواهی ها، کلاهبرداری ها، اختلاس ها، فسادها، کژرفتاری ها و ... همه مولود جامعه فردمحور، خودخواه و به دور از برادری است. پس برای برون رفت از این فضاها دوباره به رابطه برادری و خواهری برگردیم ...

خراسان رضوی - مورخ سه‌شنبه 1391/03/16 شماره انتشار 18135 /صفحه۶/جامعه

/ 0 نظر / 130 بازدید