مشهد، شهر ويژه است

مشهد، يك شهر ويژه است و اين ويژگي به دليل حرم مطهر امام رضاست كه مشهد را به كانون توجه مردم و گردشگران مذهبي تبديل كرده است تا در قامت دومين كلان شهر مذهبي جهان رخ نمايد. كلان‌شهري با حضور روزانه بيش از 136 هزار نفر زائر كه در طول سال بيش از 20 ميليون نفر را با ماندگاري 5/2 روز را تشكيل مي دهند و تمشيت امور اين جمعيت هم خود يك مديريت ويژه مي طلبد. از حيث فرهنگي هم، مشهد، يك شهر ويژه است، هم از آن رو كه پايتخت خراسان فرهنگي است و هم از آن جهت كه شعر فارسي، بزرگي چون فردوسي، را در مشهد دارد كه ماندگاري زبان فارسي، بسيار مديون اوست و از ديگر ويژگي هاي مشهد، حوزه علميه اي است كه بعد از قم، دومين حوزه علميه اسلامي در ايران است كه در كنار دانشگاه فردوسي در توليد نظر و انديشه نقش به سزايي دارد و در حوزه گردشگري هم جاذبه هاي فراواني دارد و ظرفيت اقتصادي و توليد درآمد آن هم بالاست و ...

آنچه گفته آمد، هر كدام ظرفيت هاي بزرگي براي توسعه مشهد مي تواند باشد، اما سيماي امروز مشهد چگونه است براي پاسخ به اين پرسش بايد همه وجود چشم شد ديد و همه جان، كلمه شد و گفت؛
1 - جمعيت بيش از 700 هزار نفري حاشيه نشين كه از جمعيت برخي استان ها بيشتر است ناهنجاري هاي خاص خود را دارد و مسائل خاصي هم توليد مي كند و نيازهاي خاص خود را هم دارد.
2 - وضعيت خيابان ها و بزرگراه هاي درون شهري آن هم اين است كه مي بينم و همان‌گونه كه در بحث جاده در خراسان رضوي، حسرت استان هاي ديگر را مي خوريم در مشهد هم، بايد تعريف خيابان هاي اصفهان و بزرگراه هاي تهران را بشنويم.
3 - اوضاع فضاي سبز و ميزان برخورداري از پارك ها و بوستان ها را هم با توجه به جمعيت مشهد و زائران كم و بيش مي دانيم.

4 - اوضاع ترافيك شهر هم كه ماشاءا... ركورد مي زند و وضع رانندگي ما هم علت افزاي ماجرا مي شود.
5 - ناوگان حمل و نقل عمومي هم آن قدر سامان يافته نيست كه مردم را نسبت به استفاده نكردن از وسيله نقليه شخصي قانع كند.
6 - مشهد يك قطار شهري دارد كه اگر داستانش را بنويسند، براي كشيدنش بايد يك قطار راه بيندازند.
7 - آلودگي صوتي در شهر آن قدر هست كه آستانه تحمل را پايين آورد و آستانه تحريك پذيري را بالا ببرد.
8 - آلودگي هوا هم اگر از آلودگي صوتي بيشتر نباشد، كمتر هم نيست.
9 - در مشهد كمتر مي توانيد دو مغازه را پيدا كنيد كه يك كالا را با يك قيمت بفروشند و اين گونه هم جاي انصاف خالي است و هم منصفاني كه به تخلفات رسيدگي كنند.
10 - ساخت وسازهاي غيرمجاز و غيرفني هم در رونق است.

11 - بافت فرسوده شهر هم روزگار خود را دارد.
12 - اگر چند دقيقه باران ببارد، براي آمد و شد نياز به قايق پيدا مي شود.
به رغم تلاش دلسوزانه و موثر مديران اصلاح طلب و اصول گراي قبلي به دليل عقب ماندگي هاي زياد اگر قرار باشد كاستي ها را بنويسيم باز هم مي توان مواردي را ذكر كرد. حالا اين مشهد را، با اين اوضاع و آن ظرفيت، چه كساني مي خواهند مديريت كنند چه كساني مي توانند مديريت كنند من فكر مي كنم، شهر ويژه، شوراي شهر ويژه هم مي خواهد، 1 - افرادي كه توانمند باشند و متناسب با نيازهاي چنين شهري، تخصص داشته باشند. 2- صادق باشند و در بازتاب دادن اوضاع شهر به ديگر تصميم گيران و نيز در بيان مسائل با مردم صادق و صريح باشند. 3 - همه شهر را به يك چشم ببيند و در برنامه نويسي ها، همه شهر را در نظر گيرد. 4 - داراي توان مديريت كلان متناسب با اداره كلان شهر مشهد باشد. 5- توان تعامل با ساير نهادها و سازمان هاي مسئول را در حد اعلا داشته باشد. 6- دانش و قدرت ساماندهي و هدايت گردش مالي بالاي شهر را به سمت توسعه متوازن كه همگان از فوايد آن استفاده كند را داشته باشد. 7- اجازه دخالت را به افراد و نهادها و سازمان هاي غيرمسئول و عناصر قدرتمند ندهد. 8- عادل باشد و اهل زد و بندهاي حزبي و گروهي و معامله بر سر راي آوردن نباشد. 9- به افراد و مناطق به اندازه حقشان توجه كند نه قدرتشان 10-.... (ص-۲)

/ 0 نظر / 96 بازدید