فرزندان عاشورایی خمینی معنای فتوت و مروت بودند

حرف شان عمل شان بود و عمل شان، حرف شان. هر دو صدق یکدیگر را تایید می کردند. جز صداقت هم در آن بازار، سکه ای رواج نداشت، جبهه را می گویم، از حسن رفتار شان هم خاطره ها دارم و هم شنیده های فراوان. ایثارشان که ضرب المثل دیروز و امروز و فرداست.  

به آرزو و آرمان هم تبدیل شده اند، مردانی چنان و البته زنانی که آن مردان را تربیت کردند و مثل کوه پشت شان می ایستادند. من وقتی سند چشم انداز ۱۴۰۴را می خوانم، آنجا که به شهروند تراز جمهوری اسلامی می رسد، می توانم چشمانم را ببندم و تصویر یک به یک رزمندگان را در ذهن و دل، جان ببخشم که در عمل، ایثار را معلمی عامل بودند. 

دیگران را بر خویش ترجیح می دادند، به هنگام توزیع همان اندک امکاناتی که بود، اما به گاه خطر، از هم سبقت می گرفتند تا موانع را از سر راه دیگران بردارند. برخی فرماندهان، فراتر از ایثار فردی، به از خود گذشتگی جمعی هم عنایت ویژه داشتند از جمله: جانباز به سکوت- بعد از جراحی حنجره- نشسته، این روز ها چنین می کرد و تلاشش این بود که رزمندگان حتی در سوار شدن به خودرو هم دیگران را بر خویش مقدم بشمارند. 

 او خود از جمله آنانی بود که در گرفتن امکانات، همواره آخرین نفر بود، اما در گرفتن اسلحه، از اولین افراد. او به همان لباس کهنه ماموریت های قبل بسنده می کرد، اما در انتخاب جنگ افزار، دقیق بود تا در عرصه جهاد، تفنگش کم نیاورد. آن نسل، امروز هم در جامعه باز تعریف می شوند، مثل آن مدیرکل بنیاد فلان استان که با همان حقوق اندکش، قسط های عقب افتاده جانبازان را می پردازد و آن پدر شهیدی که در یک منطقه محروم شهری در مشهدالرضا، سکونت می کند و حقوق و درآمد خود را که حدود ۴میلیون تومان می شود را گذاشته است برای پرداخت قبض آب و برق و گاز مردمی که به علت ناتوانی صاحبش در پرداخت، مهر اخطار قطع گرفته است. 

 او به پسر شهیدش اقتدا کرده است و چون او که حافظ امنیت و ملک مردم بود، این هم پاسدار آبرو و حرمت و اعتبار پدر نزد خانواده است. بله، ایثار و دستگیری و مددکاری بچه های جبهه امروز هم برقرار است مثل بسیجی های دیروز که امروز پزشک شده اند و جمعه های خود را به درمان رایگان مردم اختصاص می دهند یا آن پاسداری که دختر و پسر تنها را پدری کرد تا نبود پدر و مادر خود را به یاد نیاورند. 

 او هردو را بزرگ کرد و آبرومندانه سر خانه و زندگی فرستاد تا بدانیم اگر چه یاران بزرگی شهید شده اند، اما ایثار و جوانمردی در فرزندان جبهه هنوز و ان شاالله همیشه زنده است و... این خلوص رفتار و شکوه ایثار را بچه های جنگ از عاشورا داشتند. آنجا که امام هم لشکر حر را سیراب کرد و هم اسب هاشان را اما چند روز بعد در محاصره آب همان گروه قرار گرفت اما برای امام فرقی نمی کرد. 

 اگر دوباره جاها عوض می شد و آب دست امام بود، باز آنان را سیراب می فرمود چنانکه پدرش، مولا علی در صفین با سپاه پدر یزید، معاویه، چنین کرد و در دست به دست شدن شریعه در سه نوبت، به رغم آب بستن معاویه، امام راه را باز گذاشتند تا آب به دشمن هم برسد. حسین هم خلف همان سلف صالح است و ما هم باید همواره بر مدار فتوت و مروت باشیم تا زندگی ما به امام شبیه شود.باری نسل عاشورایی جنگ اهل گذشت و همکاری و دستگیری بودند و باید که امروز ما نیز آن راه را در پیش گیریم که راه خداست و صراط مستقیمی که ما را به هدف تعالی می رساند...

حیات/ تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ | شناسه مطلب: 135845

 http://hayat.ir/fa/135845/

/ 0 نظر / 90 بازدید