چه کسی گفت، تصاویر شهدا نباشد؟

ما کشوری هستیم که یک جنگ بزرگ را از سر گذرانده ایم. جنگی که ما در آن به معنای تام و تمام کلمه ، مظلوم بودیم، در لحظه لحظه جنگ، برما جفا شد. دنیایی که نوترین مرگ افراز های غیر متعادف را در اختیار صدام قرار می داد از خرید تدافعی ترین تجهیزات از سوی ما، جلوگیری می کرد. ما در تحریم مطلق بودیم و دشمن دستش در مدرن ترین تجهیزات به روز شرق و غرب باز بود. 

 با این همه، ما مظلومانه اما قهرمانانه جنگیدیم. ما فقط نیروی انسانی قدرتمند داشتیم که دشمن را بارها در هم شکست. افتخار ما هم به آنانی بود که به قمت جان، از وطن و ایمان خود دفاع کردند. جنگی چنین و مردانی چنین می طلبید و می طلبد تا همیشه سرخط زندگی ما باشند. اینکه مقام معظم رهبری، بارها و بارها بر احیای ذکر دفاع مقدس و تجلیل از شهید و شهادت و ایثار تاکید و آن را در تراز شهادت تعریف کرده اند، بدان معناست که با همه وجود باید نگهبان میراث شهدا باشیم. می طلبد زندگی ما، رنگ شهادت داشته باشد، به ویژه که هنوز دشمنان گوناگون برای ما خواب آشفته می بینند. 

در شرایطی چنین عقل هم حکم می کند به سپر روئین شده آن فرهنگ، توجه کنیم و از آن سنگر بسازیم نه اینکه از آن غفلت کنیم و در وادی بی خبری، شکار شویم. در این راستا "هرچه" ما را به آن فرهنگ پیروز ساز، توجه دهد باید عزیز باشد و در برنامه ریزی ها مورد نظر باشد و هرچه ما را از آن فرهنگ دور می کند، به جد باید از دفتر برنامه ها ، دور شود. من معتقدم باید تصاویر شهدا، با رعایت قواعد هنری و برترین ظرفیت های پیام رسانی، با رعایت زیباسازی ها و استاندارد تبلیغ، مورد توجه باشد. اصلا پذیرفتنی نیست که برخی به بهانه ترویج شادی، جلوی این برنامه ها علامت سئوال بگذارند و به اما و اگر برگزار کنند. 

نقاشی های الهام بخش جنگ باید در جایگاه شایسته فیزیکی طراحی شود و مدام به ما یاد آورد که استقلال و عزت خود را مدیون چه کسانی هستیم. باید به همه ابعاد فرهنگ جهاد توجه ویژه شود اما از به هم ریختگی به نام تبلیغ ، جلو باید گرفت که این کارکردی به ضد خود خواهد داشت. در این فضا نه "میراث داران" که میراث خواران و کاسبان ، میدان دار خواهند شد که جز دافعه ایجاد نخواهند کرد. اینجا باید هنرمندان متاله و صاحبان آثار فاخر به میدان آیند و از سوی نهاد های فرهنگی حمایت شوند تا فرهنگ شهادت و شجاعت و میهن دوستی در رگ جامعه، جریان داشته باشد....

 حیات / تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶  | شناسه مطلب: 136092

http://hayat.ir/fa/136092/

/ 0 نظر / 99 بازدید