شرايط ويژه!


براي مواجهه و مقابله با جرايم ابتدا بايد نقشه جغرافياي جرم را رسم و متناسب با توليد جرم در هر منطقه اي، ساز و كار برخورد با آن را طراحي كرد و اين يعني حضور پليس متخصص در حوزه تخصصي خود. و هرجا اين رويه مدنظر بوده است، شاهد موفقيت پليس هم هستيم و نتيجه اين موفقيت هم كاهش جرم، ارتقاي امنيت عمومي و افزايش آرامش اجتماعي است. البته امنيت هم مقوله اي چند مولفه اي است و به نوعي، همكاري عمومي و عزم ملي مي طلبد. اما مقوله پيش گيري از جرم لااقل ٥ مرحله دارد از قرار فردي، خانوادگي، جامعه، پليس و قضايي كه در بحث جامعه با قطعات مختلف جورچين از قبيل، نهادهاي فرهنگ ساز، محيط، اشتغال و... مواجه ايم كه در كنار هم نقش آفريني مي كنند و ضعف كاركرد هر كدام، زنجيره تربيت اجتماعي را مختل مي كند و هرجا اين زنجيره مختل شود، شاهد افزايش جرم و فراواني مجرم هستيم. اما هماهنگي آن، هم از آمار مجرمان مي كاهد و هم از آمار جرم.
فرمانده انتظامي استان كرمانشاه نيز با تاكيد بر نقش اين نهادها در كاهش توليد جرم و جدي گرفتن مراحل پيش گيري از جرم به خبرها و نكات خوبي اشاره كرد و گفت: ميزان كشفيات جرايم در استان ١١٢ درصد و بسيار بالاتر از ميانگين ٦٥ درصدي كشور است.
به گزارش ايسنا، امير گراوند در نشست هم انديشي استادان دانشگاه رازي و فرماندهان انتظامي استان كرمانشاه در دانشكده ادبيات دانشگاه رازي، افزود: ميزان وقوع جرايم در استان كرمانشاه نصف ميانگين كشوري است در حالي كه ميزان كشفيات در استان بسيار بالاتر از شاخصه هاي اعلام شده ناجاست.
وي ادامه داد: ميزان كشفيات بيش از صد درصدي در استان، نشان از كشف جرايم به وقوع پيوسته سال هاي گذشته دارد.
وي گفت: امروز كار پليس به صورت بسيار تخصصي پي گيري مي شود و با توجه ويژه مسئولان كشور، نيروي انتظامي از امكانات پيشرفته اي در كشفيات جرايم بهره مند است.
فرمانده انتظامي استان كرمانشاه در ادامه با اشاره به مهم ترين عوامل زمينه ساز جرايم در استان گفت: بيكاري جمعيت جوان، توقع بالاي مردم، فشارهاي رواني، توطئه دشمنان و وجود مرز در استان از عوامل ايجادكننده ناهنجاري هاي اجتماعي است.
خب، توفيق كسب شده در كشف جرم و كنترل ناهنجاري ها در كرمانشاه، قابل توجه و تقدير است و شناسايي بستر زمينه هاي توليد بزه نيز شايسته قدرداني است اما اين همه كار نيست بلكه همه نهادها و سازمان هاي مسئول بايد به ياري جامعه برخيزند و با توليد فرصت هاي شغلي، خصوصا در حوزه هاي توليدي و كشاورزي، نسل جوان را به كار گيرند و هم نهادهاي فرهنگي و رسانه هاي گروهي در منطقي كردن مطالبات مردم نقش آفريني كنند تا مطالبات به اندازه توان و ظرفيت ها باشد و ديگر اين كه همه به ياد داشته باشيم كه استان كرمانشاه، قطعه اي از سرزمين مقدسي است كه در حماسه ٨ سال دفاع مقدس دين خود را به ايران ادا كرد وشايسته است اكنون ايران و مسئولانش به اين استان اداي دين كنند، مخصوصا كه هنوز ده ها هكتار از سرزمين اين استان در حصار مين هاست و آسيب هاي رواني جنايات ديوانه بغدادي، هنوز روح و روان بسياري را آزار مي دهد. پس بايد به كرمانشاه و ديگر استان هايي كه مستقيم درگير جنگ بودند، به طور ويژه نگاه شود چرا كه آن ها از شرايط ويژه بازآمده اند و شرايط ويژه هم دارند!(ص-۶)

/ 0 نظر / 92 بازدید