گلوله تانک پاسخ شاه به مردم بود

انقلاب اسلامی نه تنها مجاهدت البقا و شهادت البقا که شهادت الحدوث و مجاهدت الحدوث هم بود. فقط این نبود که رزمندگان ما با شهادت در فصل دفاع مقدس به نگهداشت این گوهری نهضت بپردازند بلکه خود انقلاب هم با مجاهدت و شهادت شکل گرفت از همان آغاز. همان آغازین کلمه ای که از لبان مطهر امامِ انقلاب ادا شد تا همین امروز و حتی تا همیشه بر مدار جهاد و شهادت حرکت کرده است؛ بر محور عقیده و جهاد و شهادت که فرموده اند: انما الحیاه عقیده و جهاد. وقتی حیات مومن چنین است، در فراز و نشیب های انقلاب هم این عقیده مندی و جهاد برای تحقق آن ضریب خواهد یافت و چه ضریبی بالاتر و ماناتر و کاراتر از شهادت؟ آری، انقلابِ ما ریشه در شهادت داشت و بر محور جهاد به حرکت در آمد والا اگر نه این بود به همان غرش های نخستین مسلسل ها به خاموشی می گرایید و نیاز به تاخت و تاز تانک ها در خیابان نبود.

اسم تانک به میان آمد، فکر می کنم کسی باید این نکته ظریف را برای نسل امروز،باز کند به ویژه کسانی که تحت تاثیر فضای مجازی امروز، چشم بر واقعیت های دیروز می بندند و سفاک خون ریز را مهربان می پندارند.بگوید تانک، برای جنگ با ارتش منظم متجاوز به مرز های کشور است.

برای جبهه جنگ است. برای مقابله با یگان های رزم و زرهی است نه برای جنگ با مردمی که سلاحشان کلماتی است که به فریاد می گویند. نه برای جوانانی که قوی ترین سلاح شان کوکتل مولوتوف است. نه برای زنان و کودکان و پیرانی که توان دویدن هم ندارند. یکی بگوید وقتی شاهِ کشور با یگان زرهی به خیابان می آید چه معنایی می تواند داشته باشد، جز سفاکی و خون ریزی؟ جز جنایت و غارت و مردم کشی؟ مگر با تانک می شود مهر ورزید که آریامهر این روز های فضای مجازی در حق مردم روا می داشت؟ باید سابقه مهربانی او را از دخترکی پرسید که با مادر به خیابان رفت و تنها با دست مادر برگشت در حالی که جسم مادر زیر شنی های تانک در خیابان بهار مشهد مثل بذر در دل زمین کاشته شد تا در دهه فجر شکوفا شود.

مهربانی شاه را باید از دو دختر نوجوانی پرسید که قبل از شهید فهمیده، زیر تانک رفتن را با شهادت تجربه کردند. باید از در و دیوار میدان ژاله پرسید و از 17 شهریور که مهربانی چه طعمی دارد.بگذریم، تاریخ معلم انسان هاست در این باره و به بحث خودمان بپردازیم که انقلابِ ما با عقیده و جهاد و به مدد شهادت ماندگار خواهد ماند، ان شاالله.


 حیات / تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ | شناسه مطلب: 137278


http://hayat.ir/fa/137278/


/ 0 نظر / 94 بازدید