ضرورت ایمان عملی به امام گفتگو و اخلاق

روایتی از نمایشگاه مطبوعات از نوعی دیگر؛
 
سلام ما را به « آقا» برسانید! این عصاره صحبت های مردم بود در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های تهران. مردم می آمدند، نگاهی در تصاویر حرم می چرخاندند و انگار کبوتر دل شان پرواز می کرد به صحن وسرایی که مامن کبوتر هاست.  لب ها شان در سکوت، سلام می خواند و چشم هاشان نیز هم. عجب حال خوشی داشتند این مردم. رشک برانگیز بود برای منی که دیگر روز میرتوانستم آفتاب نشین حضرت شمس الشموس( ع) باشم. گاهی با خود می گویم همه جوار نشینی ما به همین آه به حسرت برآمده آنان نمی ارزد. ما کنار دریا چنان به عادت نشسته ایم که صدای امواج را نمی شنویم اما آنان از فاصله های دور،حتی از تصاویر، صدا را می شنودند. می شنوند و لب ها شان به پاسخ، به طلب، تکان می خورد چنانکه آن جوانمرد موسفید کرده در تلاقی نگاهش با تصویر حرم، حالی چنین داشت، چنانکه عظیم محمدی، از متخصصان جلوه های ویژه را دچار خویش کردند تصاویر حرم تا دقایقی بنشیند و از عشق به امام رضا بگوید و از کارهایی که در دست دارد برای عرض ارادت به آستان حضرت دوست.

او از شفای سبز می گفت و از فیلم نوشتی در باره مدافعان حرم که باز حلقه وصل داستان در حرم حضرت رضا( ع) برقرار می شود. نام امام رضا که به میان می آید، همه نام ها از میان می رود و همه تعلق ها، رنگ می بازد و زبان به سلام باز می شود چنانکه در رفتار بسیاری از مراجعه کنندگان نمایشگاه چنین می شد و قلم برمی داشتند برای نوشتن حرف دل شان با امام رضا و چه زیبا نوشت محمد پناهی، روزنامه نویس پایتخت که؛ از اینجا که هستم، تا آنجا که هستی، وجب به وجب، دلم تنگ می شود...او دلتنگ بود مثل خیلی های دیگر. مثل آن دختر و پسری که در آغاز راه بودند و آرزوی شان این بود که راه را از مشهد دوست، شروع کنند. در این شوق و آن عشق، پیرو هر مذهبی هم که باشی، باز به زبان عشق سخن خواهی کرد چنانکه شنیدیم از هزار زبان و عجب اینکه باز نامکرر بود؛ امین نژاد، از فرهیختگان اهل سنت که عضو شورای استانی حزب اعتدال و توسعه هم هست، حرف ها داشت از ارادت به آستان حضرت رضا.
او از پدربزرگ هایش می گفت که اهل علم بودند و این علم، ارادت شان را به اهل بیت چنان می کرد که در یک تقویم زمانی مشخص،در فاصله های کوتاه، به زیارت می آمدند از شهرستان و یا از زیارت عارفانه بانویش می گفت که نیمه شبان بر سفره مهر امام رضا می نشیند . پیش از او هم از دوستان سنی مذهب شنیده بودم که آنان را عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارند، نه فقط حضرت او را که هواداران کویش را چو جان خویشتن دارند. کویی که وکیل و وزیر را نیز به سلام می کشاند چنانکه دکتر رحیمی، نماینده تربت جام و تایباد و باخرز را دست به قلم کرد تا به عنوان نماینده مردم والبته رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس دهم، به خطی خوش، بنویسد؛ حب پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان، بخشی از ایمان هر مسلمان است.
امام غریب و رئوف و مهربان، حضرت رضا علیه السلام همیشه برای ما خراسانی ها و همهایرانیان و مسلمانان جهان و حتی غیر مسلمانان، پناه و درمان درد های ناگفته و ناشنیده، بوده است. زیارت امام رضا(ع) همیشه برایم همچون زیارت پیامبر(ص) دلی لبریز از ایمان و شوق را پدید آورده است...
آری امام رئوف، امام همه اهل دل هاست که بر مذهب عشق، به وحدت می رسند. نه حرم که تصاویر حرم هم دل ربایی می کند و آیت الله فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات جمهوری اسلامی را به تماشای تصاویر کشاند تا سلامی بخواند و بر ماموریت خبرگزاری رضوی هم تاکیدی موکد بگذارد که؛حرکت مبارکی است.ان شاالله موفق باشید .
او البته بر یک نکته ظریف هم انگشت می گذارد که؛ همیشه این گونه حرکت ها با مشکلات روبروست ولی باید با امید و پشتکار، شاهد نتایج مفید آن باشیم....نتایجی که به واقع می تواند جامعه را در مدار تعالی به سوی اوج ببرد. این ماموریت امامت است و شکرانه آن، قدم نهادن در ساحت نیک پنداری و نیک کرداری است.
راهی که باید رسانه ها در آن چراغداری کنند چه همان طور که دکتر سبحانی فر، نماینده سبزوار و سخنگوی فراکسیون رسانه و مطبوعات مجلس در دفتر یادبود خبرگزاری رضوی ، نوشت؛ رسانه، یکی از مهمترین ابزارهای نظارتی جامعه است که امید است با ایفای نقش و رسالت خویش در شفافیت جامعه بکوشید....این آرزوی همه ماست که رسانه ها در دایره اخلاق مداری و صداقت رضوی، نور افشانی کنند تا به فرداهای بهتر برسیم.
فرداهایی که حق ماست و رسیدن به زندگی مومنانه تر، هدف ما . این را از گفته های مردم، بسیار شنیدیم که بافرهنگ امام رضا به روزهای بهتر فکر می کنند و امیر ثاقب تقی پور، روزنامه نگار و دبیر اسبق خانه احزاب خراسان رضوی نیز بر این نکته تاکید می کند که ما باید با تبیین فرهنگ امام مهربانی ها ، جامعه را به سمت مهربانی، سوق دهیم.
او که کشور گردی های زیادی داشته و با آداب زندگی دیگر ملل آشناست، از سرد شدن و ماشینی شدن آن جوامع می گوید که نشانه هایش در جامعه ما هم به چشم می آید حال آنکه ما با داشتن الگو هایی چون امام مهر نباید بهسردی رفتار دچار شویم. او از فقر گفتگو در جامعه و حتی میان مسئولان نیز گلایه دارد و می افزاید:
پیروان امام اخلاق و گفتگو، باید رهرو عملی این رفتار هم باشند. حرف حقی است که اگر به عمل بیاید بسیاری از مشکلات خرد و کلان، رفع خواهد شد چه، بسیاری از این مصائب به خاطر گریز از گفت و گوست.اگر امام گفتگو را الگو قرار دهیم، قفل از زبان ها باز و بر مشکلات خواهد خورد و راه تا فرداهای روشن، باز خواهد ماند. از این راه باز نیز به افق های باز خواهیم رسید، ان شاالله

خبرگزاری رضوی / یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ /ساعت ۰۹:۵۰

http://farhangrazavi.ir/fa/doc/gallery/20472/1/

/ 0 نظر / 99 بازدید