جود را به زندگی بیاوریم

در پیروی از امام جواد(ع)؛

 ما را به خوب بودن و پیش از آن خوب دیدن و خوب گفتن و حتی گمان نیکو داشتن امر فرموده اند اما گوش هوش ما چنان سنگین شده است که پیغام های زیبا را نمی شنویم انگار.

کری باطنی بلایی است که اگر جان از آن به در نبریم، در به در مان خواهد کرد و به غربتی چنان سنگین خواهیم نشست که کسی به دیدار ما بر نخیزد... این ها را در گفتگو با راننده جوان تاکسی می گفتم که به درستی می گفت این واقعیت تلخ را که این روزها، دلمان برای هم تنگ نمی شود.
دیده ها را نادید می گیریم. روی از هم بر می تابیم، نشانه های آشنا را انکار می کنیم و...من هم حرف هوشمندانه اش را درک می کنم.
شما هم آن را حس می کنید. همه ما گرفتار این بلیه شده ایم حال آن که اسوه های زندگی، برای ما نسخه های متفاوت نوشته اند از جمله در حدیث انسان ساز و پردازشگر جامعه از امام جواد (ع) می خوانیم؛ مُلاقاةُ الاخوانِ نَشْرَةٌ، وَ تَلْقیحٌ لِلْعَقْلِ وَ إ نْ کانَ نَزْرا قَلیلا، به این معنا که؛ فرمود: ملاقات و دیدار با دوستان و برادران - خوب - ، موجب صفای دل و نورانیّت آن می گردد و سبب شکوفایی عقل و درایت خواهد گشت ، گرچه در مدّت زمانی کوتاه انجام پذیرد....
 خب، وقتی که فرصت دیدار با هزار مانع رو برو باشد و ملاقات ، انجام نشود، میوه های رسته بر درخت دیدار هم روزی آدمی نخواهد شد چه این درخت باید در باغ روابط اجتماعی ما قد بکشد و به بار بنشیند تا صفای دل به بار آورد و دل های با صفا، دفتر مشق خدا شود. چشم ها در همدیگر به مهربانی باید گویا شود تا عقل به شکوفایی برسد.  دیدار که روی داد، عقل که به شکیبایی رسید، فرد و جامعه هم شکوفایی را با همه وجود، حس خواهند کرد و در دیاری با مردمانی چنین، زندگی هم راحت تر و زیبا تر خواهد بود.
من معتقدم در ایام شهادت حضرت جواد الائمه(ع) اگر بتوانیم  کلمه «جواد» را در زندگی خود معنا کنیم و به همین حدیث حضرت هم عمل کنیم، قدم بلندی در راستای احیای امر امامت بر داشته ایم. این همان امری است که دعای امام رضا (ع) را هم در پی دارد. دعای امام استجابت در خود کلام جاری است.
فکر می کنم رویکردی چنین هم به فلسفه شیعگی و پیروی نزدیک تر است و هم شکرانه نعمت امامت است و الا اگر رفتار و گفتار امام را به رفتار بر نخیزیم به عزا نشستن در شهادت آن حضرت، با همه صمیمیت آن، رهاورد درستی که باید، برای ما نخواهد داشت.
امیدواریم با خودمان عهد ببندیم و بر آن استوار بمانیم که  لااقل در شهادت امام، یک صفت و حدیث حضرت را به زندگی در آوریم. ان شاءا…

خراسان جنوبی/ شماره : 2509/ سه شنبه ۳۱ مرداد-۱۳۹۶

http://khorasanjonobi.khorasannews.com/?nid=19615&pid=2&type=0
/ 0 نظر / 88 بازدید