تقریظ هایی برای ماندگاری

خط عشق رهبر انقلاب  بر کتاب های دفاع مقدس(1)
 

ادبیات انقلاب، بی ادبیات دفاع مقدس، یک گنج بزرگ کم دارد. اگر قرار است ادبیات انقلاب با همه زوایا و ابعادش کار شود، تعالی یابد، تاریخ ساز شود و به تعالی هم برساند و سده های بعد تاریخ را تغذیه کند- که البته باید چنین شود- «باید» ادبیات دفاع مقدس را هم کاوید، باید سطر به سطر آن را سرمه دیده معرفت کرد که ادبیات انقلاب، بی دفاع مقدس، ناقص است، همان طور که خود انقلاب، بدون عاشورای ۸ ساله کامل نیست. تعریف از ادبیات دفاع مقدس در ابتدای این نوشتار به «گنج» برگرفته از نگاه رهبر فرزانه انقلاب است که «جنگ» را به «گنج» تشبیه کردند و با این تأکید که این گنج را باید کشف کرد و حال تأکید این قلم بر توجه به ادبیات دفاع مقدس نیز در همین راستاست، در راستای صراط مستقیمی که ما را به مقصدی نورانی می رساند، در این رهگذار توجه دادن به این نکته نیز خالی از لطف نیست که ساحت ادبیات، دستورپذیر نیست، گاه حتی- بخشی از زوایایش- اکتسابی هم نیست بلکه مثل چشمه می ماند، باید «بجوشد» تا بجوشاند و این نیازمند آب زلالی است که «باید» باشد تا به مظهر چشمه برسد و گرنه جایی که آب نباشد، اگر چاه عمیق هم حفر کنند باز به آب نخواهد رسید، پس باید برای جریان چشمه ها و کاریزها بسترسازی کرد تا زلال جاری شوند و عطش از لب آدم ها و ریشه درخت ها و گل ها برگیرند. به باور این قلم در کوچه گردی ادبیات دفاع مقدس چشمه های زلال و جاری فراوان است، که جوشیده است، راه را هم یافته است و ما امروز می توانیم به جرأت ادعا کنیم که در این حوزه ما دارای میراثی فاخر هستیم که به خط نورانی رهبر حکیم انقلاب- که هم کتابخوانی بزرگ هستند و هم منش ایشان خود کتابی گرانسنگ است- تقریظ شده اند. تقریظ همان حاشیه نوشته ها و تأییداتی است که از دل و اندیشه به قلم آمده است و مثل «برات» متبرک و ارزشمند و ارزش بخش است.

سنتی که در میان علمای شیعه در ساحت کتابت، تاریخی دراز دامن دارد...

در این مختصر برآنیم تا باز معرفی کنیم چند اثر ارزشمند را که به تقریظ رهبر انقلاب، جاودانگی یافته اند.

 

لشکر خوبان

متن تقریظ رهبر انقلاب به «لشکر خوبان» در مراسمی با حضور جمعی از فعالان فرهنگی در تالار غدیر وزارت کشور رونمایی شد.

«بسم ا... الرحمن الرحیم»

این نیز بخشی از آن تصویر عظیم و باشکوهی است که ما همواره آن را از دور دیده و تحسین کرده و بزرگ شمرده ایم بی آنکه از ریزه کاری ها و نقش های معجزه آسای تشکیل دهنده آن و رنگ آمیزی های بی نظیر جزء جزء آن، به درستی خبر داشته باشیم. این کتاب شرح این ریزه کاری های حیرت انگیز در بخشی از این تابلوی ماندگار و تاریخی است. آنچه درباره عملیات بدر و والفجر۸ و کربلای ۵ و کربلای ۴ و بیت المقدس ۲ و ۳ در این کتاب آمده از بخش های برجسته تر آن است. همچنین مجاهدت ها در کوه های غرب؛ در ماووت و گرده رش و قامیش و دیگر آن بلندی های سخت و نیز آنچه به یگان ها و دستجات اطلاعات و غواص مربوط می شود و نیز بخش های دیگری از آن در خور آن است که در شکل فیلم و رمان عرضه شود.» فروردین ۸۲

*     *     *

در «لشکر خوبان» اغلب خاطرات لشکر ۳۱ عاشورا گنجانده شده و به همین دلیل با خاطرات مهدی و حمید باکری نیز گره خورده است. راوی لشکر «مهدی رضا قلی» خوبان در زمان ورود به جنگ نوجوان بوده در نتیجه خاطرات او سرشار از شیطنت های نوجوانی است که به مرور در مواجهه با سختی های طاقت فرسای صحنه نبرد جای خود را به استقامت یک رزمنده می دهد.

مقدمه معصومه سپهری نویسنده اثر بر این کتاب نشان از تأثیری است که خود از مواجهه با خاطرات راوی گرفته است. وی با سطرهای این کتاب، بهترین روزها و بهترین تصمیم ها را تجربه کرده است. نتیجه زحمات دو ساله او کتابی است که از آن انتظار دارد خواننده را از پرسه زدن در کلمات خیالی به واقعیت زندگی در سال های جنگ ببرد و راهی نو در زندگی اش بگشاید.

 

نورالدین پسر ایران

متن تقریظ بر حاشیه «نورالدین پسر ایران»   طی مراسمی با حضور جمعی از فعالان فرهنگی در موسسه حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب به راوی «سیدنورالدین عافی»، همسر وی و نویسنده کتاب «معصومه سپهری» اهدا شد:

«بسم ا... الرحمن الرحیم

این نیز یکی از زیباترین نقاشی های صفحه پر کار و اعجاز گونه هشت سال دفاع مقدس است. هم راوی و هم نویسنده حقاً در هنرمندی، سنگ تمام گذاشته اند. آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین زبانی که از قریحه ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک اندیشی نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جا گرفته است و نیز صراحت و جرأت راوی در بیان گوشه هایی که عادتاً در بیان خاطره ها نگفته می ماند، از ویژگی های برجسته این کتاب است.

تنها نقصی که به نظر رسید نپرداختن به نقش فداکارانه همسری است که تلخی ها و دشواری های زندگی با رزمنده ای یک دنده و مجروح و شلوغ را به جان خریده و داوطلبانه همراهی دشوار و البته پر اجر با او را پذیرفته است. ساعات خوش و باصفائی را در مقاطع پیش از خواب با این کتاب گذراندم و الحمدلله 90.10.20»

*    *    *

«نورالدین پسر ایران» کتاب خاطرات سیدنورالدین عافی است؛ پسری شانزده ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی که حضور دفاع مقدس را در گردان های  خط شکن لشکر ۳۱ عاشورا به عنوان نیروی آزاد، غواص و فرمانده دسته و در جبهه های مختلف تجربه کرده و بارها مجروح شده است. نور الدین نزدیک به هشتاد ماه از دوران جنگ تحمیلی را علیرغم جراحات سنگین و شهادت برادر کوچک ترش سیدصادق در برابر چشمانش در جبهه ماند و در عملیات های متعددی حضور داشت و جانباز هفتاد درصد دفاع مقدس است.

 

پایی که جاماند

حضرت آیت ا... خامنه ای پس از مطالعه کتاب «پایی که جا ماند» نکاتی را در حاشیه کتاب متذکر شدند.

بسمه تعالی

تاکنون هیچ کتابی نخوانده و هیچ سخنی نشنیده ام که صحنه های اسارت مردان ما در چنگال نامردمان بعثی عراق را، آن چنان که در این کتاب است به تصویر کشیده باشد. این یک روایت استثنایی از حوادث تکان دهنده ای است که از سویی صبر و پایداری و عظمت روحی جوانمردان ما را و از سویی دیگر پستی و خباثت و قساوت نظامیان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده می گذارد و او را مبهوت می کند.

احساس خواننده از یک سو شگفتی و تحسین و احساس عزت است و از سویی دیگر: غم و خشم و نفرت. 91.6.2

*    *    *

کتاب «پایی که جا ماند»، نوشته سیدناصر حسینی پور است که دی ماه سال گذشته رونمایی شد. رسیدن به چاپ ‌های متعدد  نشان دهنده  گیرایی و جذابیت این کتاب برای مخاطب است اما این، همه ویژگی های منحصر به فرد این کتاب نیست. راوی اتفاق های روزانه را در پایان همان شب می نوشته است و این یعنی ذکر دقیق جزئیات و اتفاق ها. از طرفی همین نگارش روزانه و در دل حوادث موجب شده است تا روایت کتاب از گرما و احساس خاصی برخوردار باشد. مثلاً دیوار نوشته های اردوگاه هم در کتاب از قلم نیفتاده است و نگهبان ها به صورت مختصر توصیف شده اند. نکته دیگر این است که بر خلاف اکثر خاطرات اسارت که از بازداشتگاه ها شروع می شود، این کتاب نحوه اسارت راوی و همچنین نوع برخورد عراقی ها با او را نیز بیان می کند. شرح مکالمه و حتی مجادله های صورت گرفته میان او و بازجوهای عراقی یکی دیگر از امتیازهای این کتاب است. بیان اعتراف‌های سربازان عراقی درباره جنگ و ناحق بودن شان نیز در کتاب آمده است و طبیعتاً بیان سفاکی های افسران عراقی و پایمردی اسیران ایرانی هم در کتاب به چشم می خورد.

 ویژه‌نامه - ویژه نامه ادبیات انقلاب - مورخ شنبه 1392/11/12
شماره انتشار 18613 /صفحه ۸۸-۹۳

/ 0 نظر / 97 بازدید