آمار ايدز در فارس


پريروز بود كه در همين صفحه خوانديم به نقل از «دكتر مژگان ثابت»، كارشناس مسئول ايدز در استان فارس كه « ٣ هزار بيمار مبتلا به ايدز در استان فارس وجود دارد».
در سنجش اين آمار به نسبت آمار كلي اعلام شده كشور درخواهيم يافت آمار بالايي از بيماران در اين استان وجود دارد. اما اين هرگز به معناي بالاتر بودن آمار مبتلايان ايدز در اين استان به نسبت ساير استان ها نيست، بلكه به پشتوانه خبرهايي كه در قريب به ٨ سال دبيري گروه ايران و شهرستان ها خوانده ام، عرض مي كنم، استان فارس و كرمانشاه، دو استاني هستند كه بيشترين تلاش را در زمينه  شناسايي بيماران مبتلا به ايدز داشته اند و تا حدودي در شناسايي آن ها نيز موفق بوده اند، پس اين آمار بالا را بايد به حساب توفيق در شناسايي بيماران گذاشت نه اين كه خداي نكرده آمار اين بيماري در اين مناطق بيشتر باشد.
از سوي ديگر اين آمار تامل برانگيز است و نيازمند تحول در امر مبارزه با ايدز و مهار طاعون قرن چه اگر پس از تلاش و پالايش بفهميم آمار بيماري در استان هاي ديگر هم بالاست آن وقت براي اقدام شايد دير باشد چه با اين روند، هزينه ها بسيار بالا مي رود. پس بايد با نگاهي نو و ايمن ساز به ماجرا نگاه كرد و راه  پيمود، اين دو استان را هم جلوي پاي استان هاي ديگر قرار داد تا بتوانيم با شناسايي دقيق ابعاد گسترش بيماري و بيماران، براي مداوا و سالم سازي جامعه برنامه ريزي كنيم.(ص-۶)

/ 0 نظر / 119 بازدید