حمایت از کالای ایرانی، از دفاع مقدس تا امروز

  

حمایت از کالای ایرانی...شعار سالی است که باید در اندازه راهبرد بدان نگاه کرد و در تحقق آن کوشید. البته قدم اول را در این عرصه باید و هزار باید که تولید کنندگان« باید» بردارند و گام دوم از آن مردم است که معمولا، مثل همیشه در برداشتن آن، کم نمی گذارندکه اتفاقا بسیار هم می گذارند. این سنت همیشه بوده است اگر حکمی و تاکیدی هست باید برای متولیان امر باشد تا ریل گذاری و حمایت کنند. تاکید را باید برای تولید کنندگان نوشتذکه « درست و در شان مردم» تولید کنند.

این دو پایه که شکلرگرفت، مردم به عنوان رکن سوم تمام قد به میدان می آیند چنانکه پیش از این دیدیم و حتی در جبهه شاهد بودیم که تعلق خاطر رزمنده به این بود که از تولیدات داخلی استفاده کند.یادم هست وقتی در جزیره مجنون، مهمات توپ های ۱۳۰ را می آوردند، نا خود آگاه دوست داشتیم از مهمات داهلی استفاده کنیم و دعا هم می کردیم که گلوله های وطنی، در دفاع از مرز و بوم ما، نقشی کارآمد تر داشته باشد. آن روز مهمات کره ای هم داشتیم اما ساخته دست متخصصان دفاعی خودمان را ترجیح می دادیم. آن روز ها یک « غیرت ملی ویژه» داشتیم و شاید حواس مان به فرایند تولید و اشتغال نبود.

به این فکر نمی کردیم که چند نفر شاغل می شوند و سیکل تولید، فرصت شغلی را برای چند نفر فراهم می کند. دغدغه ما پیشرفت صنایع نظامی بود و ارتقای آن را قدمی بزرگ در راستای دفاع ملی از کیان وطن و حراست از انقلاب اسلامی می دانستیم.

این نگاه را به جنگ افزار های سبک مثل آر. پی. جی هم داشتیم و وقتی آن را روی شانه مان می گذاشتیم، با غیرت و اقتدار خاص شلیک می کردیم و باز باورمان بود که با استفاده از آن، به توسعه صنایع دفاعی ملی، کمک می کنیم.

یعنی جنگ ما هم دوسویه بود؛ هم دفاع از مرز ها بود و هم تلاش برای توسعه صنایع وطنی. این اگر چه در حوزه تولیدات نظانی و دفاعی بود اما« نگاه ملی» پشت آن بود، حالا که جبهه عوض شده است، حالا که سخن از تولید برای صنعت و اقتصاد است، برای سازندگی است، آن نگاه باید جدی تر هم گرفته شود چه اگر ما آن روز به عنوان مدافع از جنگ افزار وطنی به- جبر روزگار جنگ- استفاده می کردیم، امروز با انتخاب زندگی خوب برای مردمان وطن مان می خواهیم از تولیدات وطن استفاده کنیم.

 حرف ما و حرکت ما هم دقیقا در راستای رهبرد بلند مدت ملی است که هم به اشتغال نظر دارد، هم به افزایش توان ملی و هم به اصلاح رفتار اجتماعی از طریق تولید کار و مهم تر از همه به اقتدار جمهوری اسلامی.

این می طلبد تا « همه با هم برای تولید ملی» تلاش کنیم. این همه با هم بودن اقتضا می کند تا آنانی که در جبهه تولید هستند، همه توش و توان و تدبیر خود را به کار گیرند تا بهترین محصول را ارائه کنند و مردم که در حبهه مصرف هستند، تا می توانند و تا محصول مشابه داخلی هست، از تولیدات بیگانه استفاده نکنند چه خرید محصول خارجی یعنی، تیر گذاشتن در خشاب سرباز بیگانه که خودمان را هدف گرفته است.

چیزی که هیچ عقل سلیمی، آن را تایید نمی کند. رویگردانی از تولید داخلی هم یعنی خلع سلاح کردن سرباز وطن که باز هیچ خردمندی، پای آن امضای تایید نمی گذارد. پس به حکم عقل و شرع و البته غیرت ملی، بکوشیم، باتولید درست و مصرف کالای وطنی، در راهبرد افزایش اقتدار و سلامت سازی اجتماعی ایران عزیز، ایفای نقش کنیم.

این تاسی به سیره مجاهدان و شهیدان است، اقتدا به اسوه های حسنه غیرت و عزت که حکم عقل و فتوای شرع را هم پای خویش دارد. چنین عمل کنیم ان شاالله....

حیات / تاریخ انتشار: دوشنبه 6 فروردین 1397 | شناسه مطلب: 137949

http://hayat.ir/fa/137949/


/ 0 نظر / 97 بازدید