عشق تمام مردم ایران امام رضا(ع) است

صلای حی علی الرضا از گلدسته ها به گوش می رسد
 

 

* یکم: تا دهه کرامت ۲هفته مانده است اما آنانی که بر سر سفره کرامت مولا امام رضا(ع) «بزرگ» شده اند، همواره صلای حی علی الرضا را از گلدسته های جان خویش می شنوند که آنان را همواره و همیشه به سوی حضرت یار، خورشید همیشه ماندگار، تجسم نهج البلاغه و تفسیر ذوالفقار، سومین علی سلسله امامت حق، حضرت رضا(ع) می خواند. آن گونه که حی علی الصلوة مردمان را به نماز. قد قامت بستن نماز، صلوة است و آمدن به سوی امام رضا حج است و نماز. حج آنانی که فقیرند و تهی دست، اما توانگرند و دست فراز. فقیرند چون مالی ندارند، اما توانگرند چون دوستی چون امام رضا(ع) دارند. تهی دست هستند و دست شان از آلودگی های دنیا تهی است اما دست فرازند چون به فیض استلام ضریح مطهر مفتخر شده اند.

* تا دهه کرامت ۲هفته ای مانده است اما در سراسر ایران جنب و جوش غریبی به راه افتاده است برای بزرگداشت عید میلاد غریب الغربا به گونه ای که حتی اگر توان سفر نداشته باشی به گوشه گوشه ایران، خبرها، خود از گوشه، گوشه ایران مثل کبوترهای حرم امام رضا(ع) پرواز می کنند و به سویت می آیند و روایت می کنند که در هرگوشه این ملک، خبری در حال تولد است. این روزها، همه استان ها خود را مهیا می کنند تا از عید میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) تا ولادت علی بن  موسی الرضا(ع)، به یک باره ایران را به مثابه یک کشور با ۳۰پایتخت فرادید بگذارند. کشوری که هر استانش تختگاهی است برای تجلی یک جلوه از خورشید هشتم و هر جا خورشید طلوع کند مشرق جان و خاستگه عرفان و منزل قرآن و هزار البته پایتخت ایران است. پایتختی که صاحب حرمت است همیشه و به ویژه در دهه کرامت.

* تا دهه کرامت ۲هفته ای مانده است اما در ایران ۳۰پایتخت شکل گرفته است و اهل معرفت از هرجا سفرای خود را با «نامه های استوار» چون «استوارنامه» به پایتخت می فرستند. نامه هایی استوار که استوارنامه های اهل ولاست در مازندران خوانده می شود. شاعران، شعرنامه های آذری خود را در ارومیه می خوانند. تهران پایتخت رسانه ای کشور امام رضاست و در تبریز، عارفان با «سفرنامه نویسی» دخیل عشق می شوند. اصفهان پایتخت جلوه های هنری است و اهل بیت شعر در بوشهر، درباره فضایل حضرت معصومه و امام رضا به «مشاعره» می پردازند، بیرجند هم، پایتخت «همایش پژوهشی فرهنگ و هنر رضوی» است و بجنورد، جشنواره تئاتر رضوی را برگزار می کند. زاهدان پایتخت «فضایل رضوی» و شیراز مرکز هنرهای تجسمی این جشنواره است. «کنگره سراسری شعررضوی» کرمان را پایتخت ذوق و شوق می کند و اراک هم در مورد «شناخت اخلاق و آداب رضوی» تکاپو دارد ...

هر استان، یک پایتخت است با خبرهایی که هر روز پرشمارتر می شود ......

صفحه 06 ایران ، شماره سریال 17382 ، تاریخ انتشار 880714
/ 0 نظر / 104 بازدید