نگران نباشید، چندان فقیرتر نمی شویم!

اقتصاد یک علم است. یک دانش که تا نیاموخته باشی و درآن تجربه نیاندوخته باشی، نباید زبان باز کنی و هرچه را می خواهی بگویی. نظرهای غیر کارشناسی، آسیب بسیاری به بازار و نظامات جامعه وارد می کند. کم هم آسیب ندیده ایم از این "پُرگویی"های نابخردانه که به طوفان در بازار انجامیده است. دیده ایم در گذر ایام نتایج این گفته ها را اما اقتصاد دانان وقتی صحبت می کنند به افق گشایی و آرامش آفرینی می انجامد چنان که در نوشته دکتر ابوالفضل پاسبانی، در نشانیhttps://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1006962  شاهد این نگاه کرامند ایم. بارها گفته ام که من اقتصاد نخوانده ام لذا حرفی هم نمی زنم تا به آرامش سوزی کمکی نکرده باشم اما بازخوانی نوشته این عالم اقتصادی را توصیه می کنم هم به خود و هم به شما. در این مطلب، با نگاه متفاوت آشنا می شویم. نگاهی که برای ما تبیین می کند که" هرچقدر مردم، جو زده‌تر و نگران‌تر باشند؛ تنها سود دلالان غارتگر بالاتر می‌رود" و این درس را می گیریم که با تمرین آرامش، به انباشت سرمایه در جیب دلالان کمک نکنیم. او می نویسد:

از ابتدایی ترین اموزه های علم اقتصاد این است که نیروی انسانی یک جامعه از چه محلی هزینه های خود را تامین می کنند. آیا همگان تنها مزدبگیر هستند؟ آیا همگان مزدشان ثابت است و قابلیت تعدیل در کوتاه مدت را ندارد؟ آیا در میان مدت هم امکان بازبینی در قراردادهای کار که عموما یکساله هستند وجود ندارد؟ آیا هیچ کس از محل دارایی های خود سود و اجاره ای دریافت نمی کند که متناسب با تورم تعدیل شوند؟

*واقعا پرسش برانگیز است که چرا عده ای وقتی مخاطبین عام و غیر مطلع از اقتصاد پیدا می کنند، بدون حساب و با استفاده از رویکرد خطابه ای سعی در سیاه نمایی هرچه بیشتر دارند؟

*در شرایط تورمی در یک حالت حدی اگر گروهی از مردم فقط درامد ناشی از مزد ثابت داشته باشند، به میزان تورمی که سبد مصرفی آنها را تحت تاثیر قرار دهد، بی تردید فقیر می شوند.

*اما بر عکس گروهی که درامد فیکس شده ندارند و یا از محل دارایی و ثروتشان درامد کسب می کنند، به طور متناسب با تورم مزد و درامدشان افزایش می یابد. مثلا یک چوپان دیگر احشام خود را به قیمت پیشین نمی فروشد،

*پس با این اوصاف این گزاره عوام فریبانه که همه مردم فقیرتر می شوند، حظی از حقیقت ندارد.

*مستحضرید که کلیه کالاها و خدماتی که در اقتصاد ایران عرضه می شود، اگر نیاز ارزی مستقیم یا غیر مستقیمی داشته باشند، از محل سه بازار با قیمتهای متفاوت و عمق متفاوت تامین ارزی می شود.

*بر اساس این مثال اگر دقت شود که چه حجم انبوهی از کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تامین مالی می شود، و چه حجمی از واردات با دلار ۸، ۹ تومانی سامانه نیما تامین مالی می شود؛ انگاه خیلی نباید نگران معاملات خرده فروشی شدیدا محدود بود. بی تردید سرنوشت آحاد ملت به ماوقع فردوسی تا استانبول گره نخورده است، مگر اینکه برخی از آقایان قرار باشد در تهران ریال بدست اورند و برای فرزندانشان در اروپا دلار بفرستند!؟

*به هر روی، شرایط تازه را باید درک کرد و عادت های ناصواب را ترک کرد و از فضای موجود به سوی فضای مطلوب کوچه باز کرد که در قرآن می خوانیم" عسی ان تکرهوا شی و هو خیر لکم. در همین شرایط نامناسب نیز فرصتهای زیادی برای اقتصاد ایران ایجاد شده، که می توان تقویت تولید و صادرات؛ اصلاح الگوی مصرف و تقلیل واردات غیر ضرور و افزایش توریسم را نام برد.

یعنی می توان به فردا امیدوار بود و با اصلاح الگوهای رفتار اقتصادی به منافع کلان ملی اندیشید و عمل کرد تا کشور به ثباتی با دوام برسد. ان شاالله

 

  ب / شماره 3716 / شنبه 17 شهریور 1397 / صفحه اول و 3/ 


/ 0 نظر / 80 بازدید