یا سخن سنجیده گو ای مرد عاقل یا خموش

کم باید گفت. این را به ضرب المثل هم در آورده اند که «کم گوی و گزیده گوی چون دُر» گزیده گویی وقتی به گزیده کاری هم گره می خورد ضریب اشتباه را به شدت پایین می آورد والا پرگویی، خود زمینه ای است برای تولید گفته های بی مایه و در مرحله بعد کارهای بی مایه.

گفته هایی که می تواند به مشکل تبدیل شود. به زندگی افراد پرگو که می نگریم و صفحات کتاب روزگارشان را می خوانیم، به مزرعه ای برمی خوریم که پر است از گیاهان جورواجور و در بسیاری از مراحل هرز به گونه ای که اگر در آن یک درخت گل روییده، ده ها خار آن را احاطه کرده است. اگر گیاهی مثمر هست، در حصار علف های هرز قدرت نشو و نمای خود را از دست می دهد.

حال آن که مزرعه فرد گزیده کار، اگر یک درخت گل داشته باشد به دور از خارهاست و درخت های بی ثمر برای زیبایی مزرعه و باغ کافی است و تک بوته های گیاهان مثمر می تواند به دور از هرزه علف های قوت کش جان بگیرد و به مزرعه رونق بخشد و به صاحب مزرعه ثمر دهد.

همین طور است، فردی که گزیده سخن می گوید، حرف هایش اگر چه کم است اما حکم مروارید را دارد و برای جوهرشناس روشن است، یک صدف با مروارید بهتر از هزار صدف بدون مروارید است و حتی دو صدف با دو مروارید بهتر از ده هزار صدف با یک مروارید است. پس باید مراقب بود به گاه سخن که اگر مرواریدی در کلام هست، لابه لای حرف های صدف گونه گم نشود. معمولا انسانی که معرفت دارد و بردباری خصلت اوست، بی حساب سخن نمی گوید و بی کتاب کاری نمی کند تا مردم را سرگردان کند. این شیوه نیز مرضی پیشوایان ماست، چنان که مولا امام رضا(ع) می فرمایند«از نشانه های فهم دین ؛ بردباری، دانش و خاموشی است».

خوب اگر ما همین کلام را نصب العین قرار دهیم و سبک زندگی را بر اساس آن در پیش گیریم، خیلی از مشکلات به وجود نخواهد آمد تا «بیچاره» مان کند و به دنبال راه چاره به هر دری بزنیم، چه انسان بردبار مثل دریایی بزرگ آن قدر از آرامش سرشار است که به سنگ کودکی شیطان به توفان درنیاید، آن قدر از نور دانش برای خویش چراغ ساخته است که در تاریکی کوچه های زندگی به چاه و چاله نیفتد حتی برای راه دیگران هم چراغ می شود تا آن ها نیز راه به سلامت برند.

آن که به فهم دین می رسد، مراقب گفتارش هم می شود تا مبادا زبانش او را به جهنم بکشاند، مبادا آتش زند به خرمن اعمالش، مبادا...

پس خموشی پیشه می کند و جز به حق و به گاه سخن نمی گوید چون همان طور که پرخوری جسم آدمی را به هزار بلا و بیماری مبتلا می کند، پرگویی هم جان آدمی را جولانگاه بیماری های معرفت سوز می کند بیماری که از آن به سلامت عبور کردن هزار بار سخت تر از درمان جسم است.

و حرف آخر ضرب المثلی دیگر است که «یا سخن سنجیده گو ای مرد عاقل یا خموش»...

 

خراسان جنوبی - مورخ یکشنبه 1394/05/18 شماره انتشار 19039 /صفحه2/اخبار/ در همسایگی خورشید

/ 0 نظر / 121 بازدید