راز استجابت دعا

سیاه و سفید(١٣٨)

بسیاری هستند که زبان به دعا دارند، فراوان، دست در آسمان دارند، فراوان اما کم پاسخ می گیرند و گاه حتی پاسخ هم نمی گیرند، گلایه هم فراوان دارند که چرا خدا، صدای ما را نمی شنود؟ چرا اجابت نمی شود، خواهش های ما؟ اما غافلند، که دعای آن ها، مثل صحبت کردن با تلفنی است که سیم آن قطع شده باشد، کسی که با این تلفن صحبت کند، یک عمر هم که سخن بگوید، کسی نخواهد شنید، زمانی کلام به گوش کسی می رسد که سیم وصل باشد، در حوزه دعا نیز ماجرا همین است، باید رابطه برقرار باشد، این رابطه هم جز با حلال اندیشی و حلال کرداری و حلال خوری شکل نمی گیرد. پیامبر گرانقدر اسلام (ص) در این باره می فرمایند: هر کس دوست دارد دعایش مستجاب شود باید خوراک و کسب خود را حلال و پاکیزه کند (بحارالانوار/ جلد۹۳/ صفحه ۳۷) و این کلام مسئله را روشن می کند تا بدانیم چرا برخی ها نفس شان، اجابت است و گروهی صدایشان از سقف خانه هم بالاتر نمی رود.

آن که جان به حلال جلا می دهد، حلال مشکلات و راز اجابت دعا را هم در می یابد و چون از خویش برون آمده و در دوست بقا یافته است، سخنش، سخن دوست می شود، نهایت مرتبه بندگی هم براساس حدیث قدسی «عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی کن فیکون» این است که سخن بنده، مثل سخن خداوند می شود تا مرتبه ای که تا بگوید «باش» امرش از سوی کائنات محقق شود و این نیز نشاید مگر آن که آدمی حلال خوری و حلال کرداری پیشه کند والا وقتی حلال را از حرام باز نمی شناسیم و گاه حتی حرام کرداری را «حق» خود می پنداریم و بدکرداری دیگران را مجوز بدخواهی و بدخوانی و بدکرداری خود می شماریم و از حرام تقوا پیشه نمی کنیم نه تنها دعای ما اجابت نخواهد شدکه اگر بشود جای سوال دارد. اگر خواهان یافتن چرایی اجابت نشدن دعاهامان هستیم باید پاسخش را در کردار خود و لقمه هایی که می خوریم بجوییم والا در آسمان قفل نشده و خداوند نیز همان خدای بزرگ و رحیم و کریم است .

آن سو، تغییری روی نداده است، ما تغییر کرده ایم و این سنت خداوند است که تا در این تغییر، تغییر ایجاد نکنیم و به سوی حق بازنگردیم و تا رابطه را وصل نکنیم، سخن ما بی اجابت خواهد ماند، پس برای استجابت دعا، برای دست یافتن به شفا، برای رسیدن به خدا باید به حلال کرداری روی بیاوریم، چه این برترین عبادت و عبودیت است. حضرت رسول مکرم اسلام( ص) در این باره می فرمایند «عبادت» هفتاد بخش دارد و برترین آن ها، کسب روزی حلال است. پس برای زندگی خود برنامه بنویسیم، اگر می خواهیم خداوند تقویم دعاهامان را به خط اجابت توشیح فرماید... پس یادمان باشد اگر می خواهیم خداوند همیشه صدایمان را بشنود، حداقل ما هم گاهی اوامر او را به عمل در آوریم تا هم خود زندگی خوبی داشته باشیم و هم جامعه به سوی خوبی گام بردارد و همه به رستگاری برسیم...

خراسان - مورخ یکشنبه 1388/11/25 شماره انتشار 17487/صفحه٩/اجتماعی
/ 0 نظر / 94 بازدید