این هنر جهان گشا

امروز با هنر، جهان را مدیریت می کنند. ذائقه ها را هنر تغییر می دهد، سلیقه هارا هنر می سازد و بیراه نخواهد بود اگر بگوییم تغییر و تحول از راه هنر می گذرد.

حتی می توان گفت "جهان گشایی" امروز نیز از جاده هنر و رسانه میسر می شود و این اصحاب هنر و رسانه هستند که در جنگی بدون خون ریزی کشور هارا فتح می کنند بعد از آنکه اذهان را به کلید سحر آمیز خود گشوده اند.نگاه به جهان امروز و جامعه پذیری مسائل و جامعه سازی نشان می دهد گرانیگاه تغییر و تحول امروز هنر است. کسانی و مکاتبی و کشور هایی موفقند که از زبان هنر در خدمت اهداف خود به صورت حرفه ای بهره بگیرند چنانکه غرب به ویژه آمریکا برای استیلا بر جهان بیش از آنکه به ارتش و موشک ها و حتی بمب های هسته ای نگاه داشته باشد به فیلم و سینما و.... نگاه دارد به گونه ای که می توان هالیوود را در ماموریت دقیق جهان گشایی دید با سربازانی نه در لباس جنگ که از قضا در لباس زندگی و طراحی سبک زندگی با اسلحه هایی نه از جنس تفنگ و بمب و موشک که از جنس قلم و دوربین و کاغذ و.....ظرفیتی چنین بزرگ و اثر گذار می طلبد تا باورمندان "فرهنگ رضوی " نیز آستین همت بالا زنند و با استخدام هنر در خدمت این فرهنگ به فتح قلوب و اندیشه ها چنان بپردازند که مردم خود حساب خویش را از "بدگهران"گوهر نما و "شبه هنر"های انسانیت سوز جدا کنند. جشنواره ملی فیلم مستند و کوتاه رضوی، جشنواره پویانمایی و جشنواره تولیدات تلویزیونی و.... می تواند و باید در این ساحت گام های بلندی بر دارد و هر هنرمند فیلم ساز "باید" خویش را در جایگاه سردار و امیر ببیند که بی نهایت سرباز از جنس کلمه و فریم و تصویر دارد.

با همین سربازان هم باید به هماوردی حریفی برود که بر مدار حرفه ای گری شاید چندین گام حتی چندین کیلومتر جلوتر باشد و به لحاظ سخت افزاری که فاصله ها از این هم بیشتر است اما.... اما ما یک چیز داریم که آنان ندارند و آن ایمان و اعتقاد است. حداکثر اعتقاد آنان به پرچمی است که باز حداکثر در همین دنیا می تواند اهتزاز را تجربه کند و در آن دنیا برزمین خواهد افتاد اما ما باوری داریم که هرگز به نقطه پایانی نمی رسد بلکه بر این اساس امروز باید مزرعه آخرت باشد.

دنیا باید مزرعه آخرت باشد پس باید این زراعت را هوشمندانه تر انجام داد و در مراقبت از آن هم کوشید. همین اعتقاد هم حکم می کند تا درست کار کنیم آنگونه که در شان یک انسان مومن و رضوی اندیش باشد. بر اساس همین اعتقاد باید هنرمندان به میدان بیایند و جوری فیلم بسازند که برآیند آن صلاح و فلاح باشد. این همان "هنر متعالی" است که به فرموده آیت ا... شهید دکتر بهشتی "روح می دهد به انسان" همان هنری "که مورد تایید اسلام است". باری جشنواره های ملی فیلم مستند و کوتاه رضوی، پویا نمایی و تولیدات تلویزیونی، بی مقصد و بی مقصود نیست که نقشه راه دارد و چشم انداز آن نیز روشن است و این ما هستیم که باید با مردان این راه همراه شویم و با به خدمت گرفتن هنر فیلم سازی کارهای برزمین مانده را بر داریم و به انجام رسانیم. بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با تعریف و تبیین این نقشه راه در گستره برنامه های گوناگون بر آن است تا با بهره گیری از ذوق پرداخت شده و ایده های تراش خورده و هدف های مشخص شده گام های بلندی بر دارد و این امید بیشتر در دل قد می کشد که هنری که در خدمت فرهنگ رضوی درآمده هم امروز را از غبار پاک خواهد کرد و هم فردا را شفاف تر در خدمت اهداف رضوی قرار خواهد داد. بیایید یک بار دیگر هم با امام رضا(ع) تجدید بیعت کنیم و قرار بگذاریم زکات هنر را با کار برای ترویج و البته قبل از آن با تبیین بپردازیم.

خراسان - مورخ سه‌شنبه 1394/05/27 شماره انتشار 19046 /صفحه7/ادبی هنری

/ 0 نظر / 90 بازدید