خون زائران یقه پیر پادشاه سعودی را خواهد گرفت

 خبر کوتاه بود؛ سقوط جرسقیل در مکه، دهها تن را کشته و زخمی کرد! اما دامنه این خبر بلند  بود و چند لایه. اول پای جناب "طوفان" را به میان کشیدند تا گناه را به گردن تند بادی بیندازند که گویا مدیریت و اقتدار سعودی ها را به بازی گرفته و رفته بود. گفتند طوفان عامل سقوط است و الا برنامه ریزی مااشکالی ندارد. گفتند این حادثه غیر طبیعی را یک رویداد طبیعی به وجود آورده است. شاه پیر جسم و خسته فکر خود را – که گفتارها و پرسش های خارج از قاعده او مشهور است - هم به میدان آوردند تا بگویند نسبت به موضوع حساسند اما آیا پذیرفتنی است آن همه ادعا و به قول خودشان برنامه هارا یک تند باد بر هم ریزد یا باید به دنبال مقصران حادثه یا حد اقل قصور کاران و کوته تدبیران رفت؟ چه در برابر اخبار رسمی حکومتی بنگاه های خبر پراکنی سعودی، خبر های دیگر هم شنیده می شود از جمله؛" یک پایگاه خبری سعودی بعد از گذشت دو روز از حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه علت واقعی این حادثه را نه طوفان بلکه عدم رعایت استاندارهای لازم در محکم کردن پایه های اصلی آن دانست.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری المواطن، این پایگاه خبری سعودی در خصوص حادثه سقوط جرثقیل در حرم مکی شریف را آن گونه که مقامات و مسئولان سعودی مدعی بودند طوفان ندانسته است.

این پایگاه سعودی در این باره اعلام کرد: علت اصلی سقوط جرثقیل در مکه مکرمه بر روی حجاج بیت الله الحرام که در روز جمعه گذشته روی داده وزش طوفان نبوده و ادعای مقامات و مسئولان سعودی در این باره دروغ و نادرست است.

این پایگاه خبری سعودی با بررسی تصاویر جدید به دست آمده از جرثقیل واژگون شده اعلام کرد: پایه های اصلی این جرثقیل به صورت محکم به زمین سفت نشده بودند و در پایه های این جرثقیل از بتون براساس معیارهای استاندارد جهانی استفاده نشده است و حتی در اطراف این جرثقیل از موانع لازم که باعث می شود کسی در اطراف منطقه استقرار آن تردد نداشته باشد استفاده نشده است، از این رو عاملان نصب این جرثقیل براساس کاتالوگ های تعیین شده برای نصب این جرثقیل استفاده نکرده اند و موارد هشدار را جدی تلقی نکرده اند و قطعات این جرثقیل فقط بر روی هم سوار شده بود."......بر اساس این خبر باید دست از یقه طوفان بر داشت و بر یقه دیگرانی نشاند که عامل واقعی این حادثه بودند شاید همین اخبار و نگاه ها ، رئیس مجلس شورای اسلامی را به این نظر برساند که؛ دولت عربستان باید تمهیدات لازم را برای تامین جان حجاج فراهم می‌کرد {اما} با کوتاهی و قصور خود باعث بروز این حادثه  گردید.لاریجانی بر این نکته هم تاکید دارد که"...{باید}  رسیدگی‌های لازم دراین خصوص صورت پذیرد" بله باید رسیدگی شود و دقیق و غیر قابل اغماض هم باید بررسی شود و یقه عاملان حادثه به تقصیر یا قصور، گرفته شود تا دیگر شاهد این گونه حوادث نباشیم . سعودی ها اگرچه به لحاظ سیاسی و فرهنگی تا کنون بر صلاحیت میزبانی حجاج ؛ خط قرمز کشیدند اما در این حادثه ، خون زائران مظلوم خانه خدا ، خط قرمزی شد بر صلاحیت اجتماعی و ایمنی سعودی ها. این خط را باید به صدای بلند خواند و به گوش همه جهانیان رساند تا همه بدانند این رژیم فرسوده پادشاهی لیاقت پرده داری کعبه را ندارد و جهان اسلام باید به چاره بر خیزد....

ب/24/شهریور94/ص2

/ 0 نظر / 91 بازدید