سفرهاي زمستاني

اين روزها، برودت پس از برف كه گاه بارش برف هم به كمك آن مي آيد، آمد و شد را نه تنها در شهرها كه در جاده ها هم دشوار كرده است و شايد براي اولين بار باشد كه حداقل ٢٥ استان با موج برف و سرماي به اين گستردگي مواجه مي شوند به طوري كه در خراسان، طي چند دهه اخير، سرمايي چنين استخوان سوز تجربه نشده و در بندر انزلي هم در سه دهه گذشته، برف يك متر و ٧٠ سانتي متري سابقه نداشته است و در ديگر مناطق نيز هم، مثلا براي خرمشهر و آبادان سرماي ٢ درجه زير صفر، يك تجربه تازه بود و بارش برف در برخي سواحل و نيز در بخشي از استان كرمان با اين حجم بي سابقه بود. در خبرها هم خوانديم كه هزاران نفر در جاده ها به محاصره برف درآمدند و برف و كولاك آزادراه ها را هم بست، بگذريم از اين كه، قطع گاز در چندين استان هم با اين گستردگي پيش از اين روي نداده بود، اما همه اين ها اتفاق افتاد ولو براي اولين بار اما مردم را گرفتار كرد تا تجربه اي باشد براي روزها و سال هاي بعد، هرچند ماجرا شد قصه روزگار كه اول امتحان گرفت تا بعد درس بدهد اما آيا ما درس خواهيم گرفت؟ آيا باز فردا به گاه امتحان، غافل گير نخواهيم شد؟ براي اين بايد مديران و مسئولان، برنامه ريزي كنند، امكانات را به خدمت گيرند و كار را چنان سامان دهند كه «فردا روز»، به سرنوشت «ديروز» مبتلا نشويم اما ما شهروندان هم وظيفه اي داريم. بايد با درك صحيح شرايط حتي الامكان آمد و شدها را كمتر كنيم.
سفرهاي غيرضروري را از برنامه هاي خود حذف و يا به زمان مطلوب تري منتقل كنيم. اگر سفر ناگزير است، با كسب اطلاع از پليس و نهادهاي مسئول، بدانيم در جاده اي كه پا مي گذاريم با چه شرايطي روبه رو خواهيم شد و متناسب با شرايط خود را مجهز كنيم در طول مسير نيز به دستورات و اطلاع رساني پليس و نهادهاي مسئول و امدادرسان دقيقا توجه كنيم. در صورت گرفتار شدن و مواجهه با مشكلات ضمن حفظ خونسردي، به طريق ممكن از پليس و يگان هاي امدادي كمك بخواهيم و خود نيز با تدبير، بهترين تصميم را اتخاذ كنيم. اگر جمعي سفر مي كنيم هم از خود جمعي بهره گيريم و هم به كمك كودكان و پيران و زنان بشتابيم و با همدلي و هم گرايي، مشكلات را پشت سر بگذاريم.
توجه داشته باشيم كه براي مديريت بحران، استفاده بهينه از امكانات موجود يك اصل است، پس اين اصل را رعايت كنيم، در بحث وسايل نقليه نيز، حتما قبل از سفر از سلامت فني آن مطمئن شويم و سپس زنجير چرخ و امكانات لازم و ضروري جانبي را نيز به همراه داشته باشيم و در جاده ها، با رعايت دقيق قانون، مخصوصا سرعت مطمئنه و فاصله با خودروي جلويي، امكان بروز حادثه را كاهش دهيم و به ياد داشته باشيم، بهترين دوست ما، خود ما هستيم كه با رعايت قانون و درك درست شرايط و اقدام به موقع مي توانيم با خويش دوستي كنيم. اما با غفلت از اين مسائل به بدترين دشمن خود تبديل مي شويم كه كسي را توان اين همه دشمني نيست. پس هوشيارانه با خويش دوستي كنيم و با درك شرايط و توجه به دستورات و توصيه هاي پليس و سازمان هاي امدادي، سفر خود را با سلامت همراه كنيم.(ص-۶)

/ 0 نظر / 103 بازدید