پی احسن الحال برویم

سیاه وسفید(١۶٠)
به پایان آمد دفتر سال ۸۸ و به همین سادگی یک سال از عمر همه ما گذشت و یک سال دیگر به پایان راه نزدیک تر شدیم اما خدا کند فقط مسن نشده باشیم، فقط تعداد موهای سفیدمان بیشتر نشده باشد و فقط خطوط چهره مان نقش پیری نزند. خدا کند لااقل به اندازه یک سال، بزرگ هم شده باشیم.

به تعداد موهای سفید، خط سفید هم در کتاب زندگی ما نگاشته شده باشد و در کنار نقش پیری، بهره ای هم از معرفت برده باشیم.

خدا کند حالا که خود را برای خواندن چندین بار، دعای تحویل سال آماده می کنیم در واژه واژه این دعا تامل کنیم، آن وقت خیلی از مسائل برای ما قابل تحمل نخواهد بود. وقتی نه به زبان تنها بلکه با جان بخوانیم؛

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبر اللیل و النهار

یا محول الحول والاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

درخواهیم یافت برای رسیدن به بصیرت باید در خویش انقلاب کرد. باید برای لیل و نهار خود و جامعه خویش تدبیر کرد.

باید احوال خویش را نکو رقم زد. باید زیبا پندار و زیبا طلب شد، تا خداوند ما را و احوال ما را تا رفعت «احسن الحال» برکشد تا بدانیم تکلیف ما همیشه نه خوب بودن که خوب تر بودن است و باید در همه عرصه ها به دنبال بهترین ها باشیم چه آن که حول حالنا الی احسن الحال را با معرفت از خدا می خواهد نمی تواند به اخلاق خوب بسنده کند چه رسد به پلشت اخلاقی هایی که بعضی هامان داریم و در مردابش دست و پا می زنیم بلکه باید به دنبال اخلاق برتر باشیم.

آن که احسن الحال را می خواهد نمی تواند زبان به دروغ و دغل بیالاید و زندگی خود را با ابزار شیطان بیاراید. طالب احسن الحال به دنبال هر روز صادقانه تر رفتار کردن و همیشه پی صادقانه تر کردن گفتار خود است. کسی که در آستانه سال دست هایش را به سوی آسمان دراز می کند و از خدا احسن الحال می خواهد باید همان لحظه و همیشه به دنبال بهترین ها باشد و برای رسیدن به آن تلاش کند چه آن که دعا می کند، حق ندارد بنشیند بلکه به دنبال دعا باید برخیزد والا آ ن که دست دعا به سوی آسمان دراز می کند اما برجای نشسته است خود یک دروغ دیگر است و الا آن که نیک خواه است و به دنبال نیکی برتر باید برخیزد باید عهد کند با خود و خدایش که سال آینده را بهتر کار خواهد کرد، بهتر زندگی خواهد کرد.

بهتر و اخلاقی تر رفتار خواهد کرد. مردم را بهتر و بیشتر دوست خواهد داشت. به خدایش نزدیک تر خواهد شد و... خدا کند ما چنین شویم و چنین بمانیم تا نوروز واقعا عید ما باشد و روز نوی ما، خدا کند برای همه ما مبارک باشد نوروز، مبارک باشد بهار، مبارک باشد عید، مبارک باشد زمین و زمان و مبارک باشد تقدیر سال ۸۹ برای ما و ملت و همه مردم جهان...

خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1388/12/27 شماره انتشار 17513/صفحه۹/اجتماعی
/ 0 نظر / 93 بازدید